nt_logo

Atkinson: rolą komedii jest obrażanie ludzi. "Każdy żart ma ofiarę"

Bartosz Godziński

21 czerwca 2022, 21:57 · 3 minuty czytania
Rowan Atkinson przy okazji swojego najnowszego serialu Netfliksa "Człowiek kontra pszczoła" udzielił wywiadu, który nie wszystkim się spodoba. Brytyjski komik, którego wszyscy znamy z roli Jasia Fasoli, uważa, że powinniśmy śmiać się ze wszystkiego, a zadaniem komedii jest obrażanie ludzi.


Atkinson: rolą komedii jest obrażanie ludzi. "Każdy żart ma ofiarę"

Bartosz Godziński
21 czerwca 2022, 21:57 • 1 minuta czytania
Rowan Atkinson przy okazji swojego najnowszego serialu Netfliksa "Człowiek kontra pszczoła" udzielił wywiadu, który nie wszystkim się spodoba. Brytyjski komik, którego wszyscy znamy z roli Jasia Fasoli, uważa, że powinniśmy śmiać się ze wszystkiego, a zadaniem komedii jest obrażanie ludzi.
Rowan Atkinson krytykuje cancel culture. "Każdy żart ma ofiarę" Fot. Człowiek kontra pszczoła / Netflix
  • Rowan Atkinson jest głównym bohaterem nowego serialu Netfliksa "Człowiek kontra pszczoła". Premiera już w ten piątek
  • Brytyjski komik udzielił przy okazji wywiadu, w którym poruszył temat cancel culture, czyli "kultury unieważniania" ludzi za dowcip po bandzie
  • Uważa, że można śmiać się ze wszystkiego, a żarty z definicji mają kogoś obrazić

Rowan Atkinson odniósł się w wywiadzie do cancel culture, która w ostatnich latach zniszczyła wiele karier. Jest to szerokie zjawisko społeczne, które z jednej strony wyklucza z showbiznesu gwiazdy mające poważne sprawy o np. molestowanie (jak to było z Kevinem Spacey, który wyleciał z "House of Cards"), ale z drugiej strony uderza w komików, bo powiedzą lub napiszą coś, co kogoś obrazi.

Tak jak to było np. z Kevinem Hartem. I nie wchodzi o jego żart z żony Willa Smitha na Oscarach (choć też chciano go cancellować), ale aferę z 2018 roku. Nie poprowadził wtedy gali, bo wyciągnięto jego homofobiczne wypowiedzi sprzed prawie dziesięciu lat. Często obrywa się też stand-uperowi Dave'owi Chappelle, który nie ma żadnych tabu na scenie. I właśnie w kontekście takich akcji (aczkolwiek przykłady pochodzą ode mnie - chciałem tylko nakreślić, o co mniej chodzi) wypowiadał się serialowy Jaś Fasola. Zresztą nie po raz pierwszy.

Rowan Atkinson skrytykował cancel culture. Aktor zauważa, że przecież żarty zawsze kogoś obrażają.

Rowan Atkinson udzielił wywiadu "Irish Times", gdzie zahaczono też o cancel culture. "Wydaje mi się, że zadaniem komedii jest obrażanie lub posiadanie potencjału do obrażania i nie można jej tego pozbawić" - przyznał aktor. "Każdy żart ma ofiarę. To definicja żartu. Sprawia, że ktoś, coś lub pomysł wygląda śmiesznie" - dodał. Odniósł się też do sugestii, by nie śmiać się z ludzi, którzy nie mają władzy.

Myślę, że musisz być bardzo, bardzo ostrożny, mówiąc, z czego wolno ci żartować. Zawsze musisz celować w kogoś wyżej postawionego? Naprawdę? A co, jeśli jest ktoś wyjątkowo próżny, arogancki, agresywny, dumny z siebie, a akurat znajduje się w niższych warstwach społecznych? Nie wszyscy tacy ludzie są tylko w parlamencie czy w monarchiach.Rowan AtkinsonFragment wywiadu dla "Irish Times"

Rowan Atkinson stwierdził, że w "normalnym, wolnym społeczeństwie powinieneś mieć prawo żartować z absolutnie wszystkiego" i na koniec dodał, że "nie każdy żart jest dla wszystkich".

Rowan Atkinson w nowym serialu Netfliksa "Człowiek Kontra pszczoła". O czym jest nowa komedia?

Komedię w wykonania Rowana Atkinsona będziemy mogli zobaczyć już w ten piątek, 24 czerwca. Premierę na Netfliksie będzie mieć nowy serial z jego udziałem: "Człowiek kontra pszczoła".

Przemiły, ale trochę niepozbierany Trevor dostaje nową pracę. Pod nieobecność gospodarzy ma pilnować luksusowej rezydencji pełnej cennych dzieł sztuki i klasycznych samochodów, oraz wyprowadzać ich uroczego psa. Jednak przeszkadza mu w tym wyjątkowo natrętna pszczoła. Czy Trevor zachowa zimną krew, czy ich zaciekła rywalizacja będzie miała katastrofalne konsekwencje? Kto wygra wojnę człowieka z pszczołą i jakie nieodwracalne szkody wyrządzi przy okazji ta dwójka?Człowiek kontra pszczołaOpis serialu Netfliksa

Serial "Człowiek kontra pszczoła" ma dziesięć 10-minutowych odcinków. Jego twórcami jest Rowan Atkinson oraz William Davies.

Czytaj także: https://natemat.pl/35959,jas-fasola-chce-wiecej-wolnosci-slowa-rowan-atkinson-przeciwko-cenzurze-i-nowej-nietolerancji?CT=