nt_logo

Co z pieniędzmi dla samorządów z uchwałami anty-LGBT? Jednoznaczna decyzja Komisji Europejskiej

Natalia Kamińska

23 czerwca 2022, 15:26 · 2 minuty czytania
Polskie gminy i powiaty, które nie wycofały się uchwał anty-LGBT, nie dostaną funduszy unijnych z polityki spójności. A takich samorządów wbrew pozorom jest całkiem sporo.


Co z pieniędzmi dla samorządów z uchwałami anty-LGBT? Jednoznaczna decyzja Komisji Europejskiej

Natalia Kamińska
23 czerwca 2022, 15:26 • 1 minuta czytania
Polskie gminy i powiaty, które nie wycofały się uchwał anty-LGBT, nie dostaną funduszy unijnych z polityki spójności. A takich samorządów wbrew pozorom jest całkiem sporo.
Samorządy, gdzie są uchwały anty-LGBT nie dostaną pieniędzy z UE. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W Polsce w mocy jest ponad 80 uchwał anty-LGBT przyjętych przez polskie samorządy
  • One nie mają co liczyć na pieniądze z Unii Europejskiej
  • Tak wynika z treści ostatecznego brzmienia Umowy Partnerstwa wynegocjowanej przez Komisję Europejską i polski rząd

Informuje o tym między innymi Kampania Przeciw Homofobii. "Komisja Europejska wprowadziła do Umowy Partnerstwa z Polską zapis zakazujący finansowego wspierania samorządów, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT" – czytamy na stronie KPH.

Samorządy z uchwałami anty-LGBT nie mają co liczyć na pieniądze z UE

Te samorządy nie mają co liczyć na pieniądze z UE. A chodzi niebagatelną kwotę dla Polski72,2 mld euro ze środków na realizację polityki spójności.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku Rada Europejska przyjęła nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 w wysokości 1 074,3 mld euro z czego 72,2 mld przeznaczono na Polskę. Te fundusze, które można przeznaczyć na infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację czy cyfryzację.

Jednak był tam ważny warunek. Nakazano państwom członkowskim, aby wszystkie działania finansowane ze środków z UE były wydatkowanie z poszanowaniem zapisów Karty Praw Podstawowych.

Warto przeczytać: "Tęcza nie obraża". Jest prawomocny wyrok ws. naklejek z Matką Boską

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, jak wygląda treść ostatecznego brzmienia Umowy Partnerstwa wynegocjowanej przez Komisję Europejską i polski rząd. Jest tam zapis zakazujący finansowania samorządów, które przyjęły tzw. uchwały anty-LGBT lub Samorządowe Karty Praw Rodzin.

Ponad 80 takich uchwał nadal obowiązuje

"Wsparcie polityki spójności będzie udzielane wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 3 Rozporządzenia PE i Rady nr 2021/1060. W przypadku, gdy beneficjentem jest jednostka samorządu terytorialnego (lub podmiot przez nią kontrolowany lub od niej zależny), która podjęła jakiekolwiek działania dyskryminujące, sprzeczne z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 rozporządzenia nr 2021/1060, wsparcie w ramach polityki spójności nie może być udzielone" – brzmi dokładnie treść tego zapisu, cytowana przez KPH.

Czytaj też: "Jest OK być dzieckiem geja". Córka Krzysztofa Kolbergera szczerze o tacie

Takie podejście organów unijnych cieszy organizacje, które walczą z homofobią. "Zapis w Umowie Partnerstwa zakazujący finansowania stref wolnych od LGBT+ niewątpliwie doprowadzi do uchylenia haniebnych uchwał przez samorządy. Nie ma wątpliwości, że nikt rozsądny nie będzie się upierać przy pozostawieniu uchwał w mocy jeśli na szali są miliony  na remonty szpitali, doposażenie szkół i pomoc tym, którzy tego najbardziej potrzebują" – w taki sposób tę decyzję skomentowała wicedyrektorka KPH Mirosława Makuchowska.

Radio TOK FM podaje jednak, że nadal w mocy jest ponad 80 uchwał anty-LGBT przyjętych przez polskie samorządy.

Czytaj także: https://natemat.pl/391759,krakowski-sad-niewaznil-kolejne-uchwaly-anty-lgbt