25 czerwca po ulicach Warszawy przejdzie Parada Równości. W tym roku stołeczny przemarsz poparcia dla społeczności LGBTQ+ połączy się z Ukraińcami z Kyiv Pride, którzy nie mogą go zorganizować w swojej ojczyźnie przez atak Rosji. W wydarzeniu weźmie udział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Oto najważniejsze informacje o Paradzie Równości 2022.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
XXI Parada Równości to święto miłości, równości, tolerancji i solidarności z osobami LGBTQ+.
W sobotę (25 czerwca) już od godziny 10.00 działa Miasteczko Równości w Parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury i Nauki (od strony Pałacu Młodzieży). Tworzą je organizacje działające w obszarze różnorodności społecznej i wspierające różne grupy mniejszościowe. Można tam porozmawiać z wystawcami i zapoznać się z różnymi materiałami edukacyjnymi i informacyjnymi. Miasteczko działa niezależnie od marszu aż do godziny 18.00.
Natomiast oficjalne otwarcie Parady zaplanowane jest na godz. 14 na placu Defilad, przed Pałacem Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej. W tym czasie pochód zacznie się ustawiać na ul. Świętokrzyskiej. W tym roku bierze w nim udział aż 30 platform muzycznych.
Następnie trasa Parady Równości 2022 będzie wyglądała następująco: uczestnicy przejdą ul. Marszałkowską przez rondo Dmowskiego i pl. Konstytucji. W pobliżu stacji metra Politechnika skierują się w al. Armii Ludowej, kolejno w al. Niepodległości, a potem al. Chałubińskiego i al. Jana Pawła II, aby dojść ponownie do Świętokrzyskiej i zakończyć przemarsz pod PKiN. Tam o godz. 17 rozpocznie się koncert.
Organizatorzy ostrzegają, że dziś ma być upalnie. "Jeżeli nie czujesz się na siłach, by przemaszerować 4 km, zapraszamy do celebracji w Miasteczku" - zaapelowali.
Nie od dziś wiadomo, że prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski stale wspiera środowisko LGBTQ+. I tym razem zadeklarował swój udział w Paradzie Równości.
Marsz warszawsko-kijowski
Tegoroczny marsz odbywa się już bez ograniczeń związanych z COVID-19. To wydarzenie jest wyjątkowe jeszcze z jednego powodu. Łączymy siły z ukraińskim KyivPride. Z powodu wojny w Ukrainie tegoroczny marsz równości w Kijowie nie odbędzie się. Dlatego ulicami Warszawy przejdzie wspólny marsz warszawsko-kijowski.
"Z powodu ataku Rosji na Ukrainę jubileuszowa rocznica Marszu Równości w Kijowie nie może się odbyć w tradycyjnym formacie. Wiele i wielu z nas wspierało ukraińską społeczność LGBTQ+ od pierwszych dni tej okrutnej wojny. Nie zatrzymujemy się" - podkreślają organizatorzy.
Parada Równości 25 czerwca. Zmiany w ruchu
W związku z wielotysięcznym przemarszem Urząd m. st. Warszawy zapowiedział z wyprzedzeniem, że mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu samochodów, a autobusy będą korzystały z najbliższych tras objazdowych. Możliwe, że przez dłuższą chwilę zamknięta będzie ulica Świętokrzyska, a także ul. Emilii Plater i Marszałkowska.
Potem, do godziny 17.30 będzie wstrzymywany ruch na ulicach w miarę przesuwania się parady kolejnymi ulicami. Swoje trasy zmienią autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 157, 158, 159, 160, 167, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.
W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ul. Marszałkowską i w Al. Jerozolimskich. Trasy zmienią także tramwaje linii: 4, 7, 9, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 24, 33, 35, 36. Miasto zachęca warszawianki i warszawiaków do korzystania z metra.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.