nt_logo

Tak gorąco jeszcze nie było. Rekordy temperatur mogą paść w całej Polsce

Dorota Kuźnik

27 czerwca 2022, 07:26 · 2 minuty czytania
Synoptycy prognozują rekordowo wysokie temperatury. W połowie tygodnia mają pojawić się alerty najwyższego stopnia. W piątek między innymi w Bydgoszczy ma być 37 stopni Celsjusza.


Tak gorąco jeszcze nie było. Rekordy temperatur mogą paść w całej Polsce

Dorota Kuźnik
27 czerwca 2022, 07:26 • 1 minuta czytania
Synoptycy prognozują rekordowo wysokie temperatury. W połowie tygodnia mają pojawić się alerty najwyższego stopnia. W piątek między innymi w Bydgoszczy ma być 37 stopni Celsjusza.
Synoptycy prognozują rekordowo wysokie temperatury Fot. Screen / Windy

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Ostrzeżenia II stopnia wydano dla przeważającej części Polski
  • 33.3 stopnie Celsjusza, to najwyższa, jak dotąd temperatura, która padła w tym roku w Polsce
  • W kraju występuje duże zagrożenie suszą hydrologiczną

Słupki rtęci w okolicach 30-tej kreski, obserwujemy niemal codziennie od wielu dni. Jak wynika z mapy przedstawionej na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, niemal cała Polska objęta jest ostrzeżeniem o upale drugiego stopnia (maks. 34 stopnie powyżej dwóch dni). I stopień (maks. 34 stopnie poniżej dwóch dni) obowiązuje wyłącznie w powiatach bielskim i cieszyńskim, a "najchłodniej", czyli bez żadnego ostrzeżenia jest w powiecie wejherowskim.

To jednak może się zmienić nawet dzisiaj. Upały, przez wyż z Norwegii, opanowały już całą Polskę, a synoptycy rozważają wystawienie ostrzeżeń najwyższego - III stopnia. Oznacza to, że temperatury sięgną powyżej 34 stopni Celsjusza.

Czytaj także: Upał. Pięć niezawodnych sposobów na przeżycie

Nie tylko upał

Nie tylko wysokim temperaturom przyglądają się synoptycy. Nie ma co prawda jeszcze ostrzeżeń przed suszą, ale prawdopodobieństwo pojawienia się jej jest bardzo duże. IMGW informuje o 100-procentowym prawdopodobieństwie suszy w rejonie lubelszczyzny na wschodnim krańcu Polski (Biała Podlaska, Chełm, Hrubieszów i Tomaszów Lubelski) oraz na Południe od Tarnobrzega, a dla przeważającej części zachodniej Polski (Poznań, Zgorzelec, Szczecin, Leszno, Legnica), obowiązuje ostrzeżenie z prawdopodobieństwem sięgającym 90 proc.

Do rekordu jeszcze daleko

Choć upały dają się we znaki, nie są to na razie temperatury, które odnotowały się jakoś historycznie. Rekordowe 40,2 stopnia Celsjusza padło w Prószkowie, 29 lipca 1921 roku. Tego lata padły także inne, rekordowo wysokie temperatury, które do dziś są u szczytu temperaturowego rankingu.

Rokrocznie IMGW wystawia około stu ostrzeżeń meteorologicznych spowodowanych upałem. W 2019 roku było ich aż 141.

Woda podstawą egzystencji w upale

Podczas upału konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie organizmu. Przestrzegają przed tym zarówno lekarze, jak również sami synoptycy. Na wysokie temperatury nie powinny być narażane szczególnie dzieci i osoby starsze, ale zasada dotyczy także pozostałych grup.

Czytaj także: Lato jest dla jeży śmiertelnie niebezpieczne. Jak pomóc jeżom w trakcie upałów?

Podczas upałów powinniśmy się chronić przed słońcem, najlepiej pozostając w pomieszczeniach, a wychodząc na zewnątrz ciało powinniśmy zabezpieczyć kremem z filtrem oraz lekką, naturalną tkaniną. Konieczne są także nakrycia głowy.

Absolutnie zabronione jest zostawianie w samochodzie dzieci lub zwierząt, nawet na bardzo krótki czas. Wybierając się nawet na krótkie wyjścia powinniśmy się zabezpieczyć w zapas wody. Nawadnianie organizmu jest podstawą podczas upałów. Wskazane jest także schładzanie organizmu, na przykład w formie chłodnej kąpieli.

Czytaj także: https://natemat.pl/419782,fala-upalow-w-polsce-termometry-wskaza-niewyobrazalne-temperatury