nt_logo

Festiwalowe Lato Konesera czas start! Magnetyczne wydarzenia na Pradze przez całe wakacje

Centrum Praskie Koneser

29 czerwca 2022, 11:31 · 4 minuty czytania
Sześć intrygujących festiwali, wspaniałe wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i dziesiątki innych wydarzeń. Tak w telegraficznym skrócie wygląda harmonogram Festiwalowego Lata Konesera. Podczas tegorocznych wakacji Centrum Praskiego Koneser zaplanowano wiele atrakcji dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. A co istotne – wstęp na zdecydowaną większość z nich jest bezpłatny!


Festiwalowe Lato Konesera czas start! Magnetyczne wydarzenia na Pradze przez całe wakacje

Centrum Praskie Koneser
29 czerwca 2022, 11:31 • 1 minuta czytania
Sześć intrygujących festiwali, wspaniałe wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i dziesiątki innych wydarzeń. Tak w telegraficznym skrócie wygląda harmonogram Festiwalowego Lata Konesera. Podczas tegorocznych wakacji Centrum Praskiego Koneser zaplanowano wiele atrakcji dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. A co istotne – wstęp na zdecydowaną większość z nich jest bezpłatny!
Mat. prasowy

oczątek tegorocznego lata rozpieszcza mieszkańców Warszawy i turystów prawdziwie wakacyjnymi temperaturami. A będzie jeszcze goręcej! Niezliczone wydarzenia Festiwalowego Lata Konesera, w klimatycznej przestrzeni zrewitalizowanego Centrum Praskiego Koneser, to morze wspaniałych pomysłów na kreatywne spędzenie wolnego czasu. 


Już 29 czerwca (środa) rozpoczyna się Festiwal Kultura Nieponura. W ramach tej inicjatywy przez cały miesiąc, od środy do niedzieli, odbywać się będą między innymi warsztaty plastyczne, muzyczne i aktorskie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie natomiast koncert estradowy, który odbędzie się 23 lipca na placu Konesera. Wcześniej, 9 lipca, w ramach współpracy z Fundacją Legalna Kultura zaplanowano pokaz filmu „Piosenki o miłości”. Zaraz po nim – spotkanie z jego reżyserem Tomaszem Habowskim oraz prawnikiem, który opowie o legalnych źródłach kultury. To jednak niejedyne atrakcje związane z „dziesiątą muzą”. 11 lipca rusza Festiwalowe Kino Konesera w sali kinowej Muzeum Polskiej Wódki (wstęp wolny, obowiązują wejściówki). Wówczas wyświetlony zostanie obraz „Jeźdźcy sprawiedliwości” (reż. Anders Thomas Jensen) z genialnym Madsem Mikkelsenem. 25 lipca pokaz koreańskiego filmu „Minari” (5 nominacji do Oscarów). Pełnometrażowym produkcjom towarzyszyć będą krótkometrażowy dzieła, prezentowane w ramach Festiwalu On Art. W soboty (2,9, 16 lipca, scena pod kominem, godz. 17.30-19.30) na dzieci i ich opiekunów czeka Festiwal Zręczności. To unikalne, bezpłatne warsztaty cyrkowe, będące okazją do wspaniałej, wspólnej zabawy. To jednak nie koniec! W sierpniu w Centrum Praskim Koneser zagości Polski Festiwal Stand-upu, Festiwal Dobrego Klimatu i Festiwal Sztuki Ulicy – więcej informacji o tych wydarzeniach już niebawem! 

Smakołyki dla fanów sztuki 

Festiwalowe Lato Konesera – wbrew pozorom – nie tylko festiwalami stoi. Wielbiciele sztuki z pewnością znajdą w postindustrialnej przestrzeni Centrum Praskiego Konesera coś dla siebie. Aż do 4 września trwa wystawa Sztuka Fantastyczna w Warszawie (bilety dostępne są na ebilet.pl i na miejscu), która inauguruje działalność zupełnie nowego na kulturalnej mapie Warszawy Muzeum Sztuki Fantastycznej. Podczas tej ekspozycji można zobaczyć ponad 60 obrazów nieprezentowanych wcześniej szerokiej publiczności, takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz czy Maksymilian Novak-Zempliński. To nie lada gratka zarówno dla prawdziwych koneserów sztuki, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją fascynującą przygodę ze sztuką. Już niebawem, 7 lipca, startuje kolejna odsłona Urban Art Area. To niesamowite spotkanie z największymi twórcami streetartowymi. W ramach tego wydarzenia zaplanowano wystawy w Butelkowni (wstęp płatny) i na placu Konesera (wstęp wolny). Oprócz tego, w strefie kreatywnej Urban Art Area na placu Konesera zaplanowano bezpłatne (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wejściówki) zajęcia w ramach strefy kreatywnej (9, 16, 23 i 30 lipca, godz. 12.00-15.00) oraz spotkania z najwybitniejszymi twórcami i znawcami street artu (9, 16, 23 i 30 lipca, godz. 20.00). 

Wielkim wydarzeniem w Centrum Praskim Koneser jest również Laboratorium Rzeźby, organizowane przez Galerię ToTuart (wstęp wolny). To największy, komercyjny przegląd rzeźby w Polsce. Od 9 lipca (sobota), w Warsztacie prezentowane będą prace najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu sztuki. Na placu Konesera z kolei warto zapoznać się z „Polem Wiatraków” (wstęp wolny, od 7 lipca). To cykl rzeźb kinetycznych, przygotowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W ramach inicjatywy zostanie zaprezentowanych łącznie 19 kompozycji przestrzennych, wyniesionych na wysokość od 2 do 4 metrów. To różnorodność form przestrzennych, palety barw, materiałów wykonania (od stali, przez lustra po tkaniny odzieżowe) i rozwiązań kompozycyjnych. 

Teatralny Koneser 

To wspaniała informacja dla wielbicieli aktorstwa pisanego przez wielkie „A”. 18 lipca zainaugurowany zostanie cykl bezpłatnych, plenerowych spektakli Och-Teatru i Teatru Polonia, które prowadzone są przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Na początek – „Lament” (18 lipca, godz. 18.00). W kolejnych dniach i tygodniach na scenie Centrum Praskiego Koneser wystawionych zostanie jeszcze siedem sztuk: 

 • 26 lipca, godz. 18.00, „Związek Otwarty”,
 • 29 lipca, godz.18.00, „Czerwony Kapturek”,
 • 30 lipca, godz. 18.00, „Jaś i Małgosia”,
 • 2 sierpnia, godz. 18.00, „Starość Jest Piękna”,
 • 4 sierpnia, godz. 18.00, „2 000 000 Kroków”,
 • 7 sierpnia, godz. 18.00, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, 
 • 9 sierpnia, godz. 18.00, „Flamenco Namiętnie”.        

Dodatkowo, w każdą środę (godz. 18.00-19.00) na scenie Centrum Praskiego Konesera będzie prezentować się Latający Teatr Sztuki Ciała (plac Konesera, wstęp wolny). 

Pozostałe atrakcje

Wśród pozostałych atrakcji Festiwalowego Lata Konesera można znaleźć wiele interesujących wydarzeń. W czwartki (godz. 16.00-20.00) – Wakacyjnym Cykl Warsztatów w strefie kreatywnej „Stacja Praga” (wstęp wolny, plac Konesera). Z kolei dla najmłodszych zaplanowano (każdy czwartek lipca, godz. 12.00-14.00) warsztaty Maluj z Koneserem w Domu ze Sztuką ( obowiązują bezpłatne wejściówki). A oprócz tego w Koneserze: 

 • koncert zespołu Pani i Panowie, 1 lipca, godz. 20.00, plac Konesera (wstęp wolny); 
 • koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka, 19 lipca, godz. 19.00, plac Konesera (wstęp wolny); 
 • Poranki z Bolkiem i Lolkiem, każda sobota, godz. 11.00-12.00, Galeria Ilustracji i Komiksu PolishComicArt.pl (wstęp wolny, dla dzieci); 
 • Strefa GIGA GIER, dostępna codziennie, plac Konesera (bezpłatnie); 
 • Akademia Magii Magic Mind Museum, 5, 12 i 19 lipca, godz. 17.30-18.30, plac Konesera (wstęp wolny, dla dzieci). 
 • Przerób-My Garażówka, 2 i 17 lipca, godz. 11.00-17.00, plac Konesera (wstęp wolny); 
 • Fashion in Warsaw – letnie targi polskiej mody, 17 lipca, godz. 11.00-18.00, Filtracja (wstęp wolny); 
 • IV Klasyczny Koneser (rajd turystyczny i wystawa klasycznej motoryzacji, 3 lipca, godz. 12.00, plac Konesera (wstęp wolny); 
 • Praskie Spotkania Komiksowe, 23 lipca (godz. 11.00-18.00) i 24 lipca (godz. 12.00-17.00), Pasaż Konesera (wstęp wolny); 
 • Potańcówka z historią, 22 lipca, godz. 17.00, Filtracja (wydarzenie bezpłatne, obowiązują wejściówki); 
 • #chodźpotańczyć – Pokazy tańca Swing Step, każda niedziela lipca, godz. 16.00-19.30, plac Konesera (wstęp wolny).   

Więcej informacji o wydarzeniach Festiwalowego Lata Konesera można znaleźć na: koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki, Muzeum Sztuki Fantastycznej, Fundacja Nova Ars Poloniae i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Dom ze Sztuką, ToTuart, Leonarda Art Gallery oraz Zwierz.