Rządowy ośrodek CBOS przeprowadził badanie na temat autorytetu Kościoła katolickiego w społeczeństwie. Ankietowanych zapytano m.in. o to, kogo wśród duchownych darzą szczególnym uznaniem. Z sondażu dowiedzieliśmy się także, jakich zachowań tej instytucji Polacy absolutnie nie popierają.
Nowe badanie CBOS pokazuje spadek poparcia dla autorytetów w Kościele katolickim
Polakom nie podoba się przede wszystkim angażowanie się duchownych w politykę
Respondenci krytykują teżkościelne nadużycia i zaniedbania w sprawie pedofilii
Autorytety w Kościele. Nowy sondaż CBOS
Z najnowszego badania CBOS wynika, że znacznie spadło nie tylko poparcie dla papieża Franciszka, ale także zmniejszył się społeczny autorytet papieża Jana Pawła II.
W sondażach realizowanych w latach 2014-2015, obecny papież był ważnym wzorem moralnym dla odpowiednio 84 proc. i 83 proc. ankietowanych. Obecnie jest to zaledwie 57 proc. dorosłych Polaków.
"Bez wątpienia pogorszenie wizerunku papieża Franciszka jest w dużej mierze efektem jego rozmijających się z odczuciami społecznymi reakcji na wojnę w Ukrainie" - komentuje rządowy ośródek.
Z kolei autorytet wobec Jana Pawła II w 2018 r. deklarowało 92 proc. ankietowanych. Dzisiaj tego rodzaju uznaniem darzy go 81 proc. respondentów, w tym jedynie 56 proc. z nich w sposób zdecydowany.
Na pytanie o to, czy wśród ludzi Kościoła jest osoba, która jest autorytetem w sprawach wiary i moralności, twierdząco odpowiedziało 36 proc. Polaków. Są to najczęściej osoby, które deklarują swoje poglądy jako prawicowe. Zbadano również, jakie autorytety dominują wśród wyborców konkretnych partii.
Największe poparcie dla duchownych Kościoła katolickiego występuje wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazuje, bardzo duże poparcie dla papieża występuje również w przypadku większości zwolenników Polski 2050 Szymona Hołowni.
Natomiast potencjalni wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji popierają papieża Jana Pawła II, ale duża część sympatyków obydwu ugrupowań kwestionuje autorytet papieża Franciszka. Wyborcy Lewicy odrzucają nauczanie zarówno Jana Pawła II, jak i obecnej głowy Kościoła katolickiego.
Co najczęściej nie podoba się Polakom w działaniu Kościoła?
CBOS zapytał Polaków, co powinien zrobić Kościół, aby wzmocnić swój społeczny autorytet. Ponad połowa respondentów stwierdziła, że przeszkadza im angażowanie się Kościoła w politykę oraz wyrażenie poparcia dla partii politycznych.
Na drugim miejscu (56 proc. odpowiedzi) znalazła się konieczność wyjaśnienia przypadków pedofilii w Kościele, ukarania winnych nadużyć i zaniedbań. W następnej kolejności wskazano, że Kościół powinien mniej zabiegać o pieniądze i dobra materialne (50 proc.), oraz że księża powinni dawać przykład wiernym poprzez przestrzeganie głoszonych zasad (44 proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (385) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.