Politycy PiS na partyjnych wiecach wmawiają nam, że status materialny Polaków polepszył się, bo "przestali jeździć na szparagi". Sprawdziliśmy więc, jak wygląda zainteresowanie tego typu pracą oraz ile realnie da się w ten sposób zarobić.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Politycy PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele powtarzają, że Polacy już nie jeżdżą na szparagi
Sprawdziliśmy, że oferty związane z wyjazdami na zbiory szparagów cieszą się zainteresowaniem
Najwięcej da się zarobić w ten sposób w Holandii i Niemczech. W Polsce stawki są znacząco niższe
– Polacy przestali jeździć na szparagi. To jest, proszę państwa, naprawdę ogromna zmiana. To jest zmiana naszego statusu. Ten status jest dzisiaj naprawdę lepszy, niż był – mówił niedawno w Grójcu Jarosław Kaczyński. To wypowiedź prezesa na jednym z wieców, które PiS organizuje w ostatnim czasie.
Slogan o szparagach na dobre przyjął się w oficjalnym przekazie partii rządzącej. – Wiemy doskonale, że te upiory III RP, czyli masowe bezrobocie i masowe wyjazdy za chlebem, na szparagi do Niemiec, na zmywak do Wielkiej Brytanii, muszą się skończyć – powtarzał z kolei Mateusz Morawiecki w Kędzierzynie-Koźlu.
Sprawdziliśmy więc, czy rzeczywiście jest tak, że w Polsce oferty dotyczące wyjazdów na zbiór szparagów nie robią już takiego wrażenia, jak kiedyś.
Zbiór szparagów – ile da się zarobić?
W Polsce są trzy lokalizacje, w których koncentrują się takie oferty pracy. To Jasło, Kraków oraz Wrocław. Ale najczęściej pracę przy zbieraniu szparagów oferują za granicą. Tak wynika z danych, które wysłali nam przedstawiciele jooble.org, międzynarodowej wyszukiwarki ofert pracy.
Dowiadujemy się również, że Niemcy nie są najbardziej atrakcyjnym kierunkiem, jeśli chodzi o pracę przy szparagach. Tak wynika z zebranych stawek brutto za godzinę. Poniżej zamieszczamy dokładne stawki z tego roku.
Holandia (10-13,20 euro brutto za godzinę), czyli około 48-63 zł
Niemcy (11-11,25 euro), 52-54 zł
Francja (10,57-11,54 euro), 50-55 zł
Średnia płaca w Polsce za taką pracę wynosi 8,40 euro (około 40 zł) brutto za godzinę
Wiadomo, że chodzi tu o pracę sezonową, więc zainteresowanie wyjazdami na zbiór szparagów przypada na konkretne miesiące. "W lutym i marcu 2022 r. liczba ofert pracy była wyższa w porównaniu do roku poprzedniego, ale po marcu 2022 r. liczba tych ofert znacząco spada" – czytamy w odpowiedzi z jooble.org.
Dla przykładu, liczba wakatów związanych ze zbiorem szparagów w kwietniu 2021 r. wynosiła 208. W tym roku było to już tylko 79. Jeśli chodzi o maj, teraz tych wakatów jest mniej o 81. W przypadku czerwca – mniej o 42.
Dane o zainteresowaniu taką pracą w 2022 r. trzeba jednak analizować trochę inaczej przez wojnę w Ukrainie. "Takie oferty mogą być bardzo popularne i szybko znikają, zwłaszcza przy dużej liczbie migracji spowodowanej rosyjską agresją" – wyjaśnia nam przedstawicielka jooble.org.
Statystyki pokazują jednak, że jeśli ktoś zdecyduje się na taką pracę, może opłacać się wyjazd z kraju, bo różnica w stawkach jest zauważalna. A jeśli podliczymy, ile da się zarobić w jeden miesiąc za granicą, wyjdzie nam pensja, o której w Polsce wiele osób może pomarzyć.