nt_logo

Nowy sondaż zaufania do polityków. Wymowne wyniki Dudy, Morawieckiego i Ziobry

Diana Wawrzusiszyn

01 sierpnia 2022, 08:21 · 3 minuty czytania
Według najnowszego sondażu zaufania do polityków wciąż najwięcej Polaków ufa Andrzejowi Dudzie. Spadło jednak zaufanie do Mateusza Morawieckiego, którego w rankingu wyprzedził Rafał Trzaskowski. Politykiem, który budzi największą nieufność, jest Zbigniew Ziobro.


Nowy sondaż zaufania do polityków. Wymowne wyniki Dudy, Morawieckiego i Ziobry

Diana Wawrzusiszyn
01 sierpnia 2022, 08:21 • 1 minuta czytania
Według najnowszego sondażu zaufania do polityków wciąż najwięcej Polaków ufa Andrzejowi Dudzie. Spadło jednak zaufanie do Mateusza Morawieckiego, którego w rankingu wyprzedził Rafał Trzaskowski. Politykiem, który budzi największą nieufność, jest Zbigniew Ziobro.
Mateusz Morawiecki i Andrzej Duda. Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Ukazał się najnowszy ranking zaufania przygotowany przez pracownię IBRiS
  • Według niego największym zaufaniem spośród polskich polityków cieszy się prezydent Andrzej Duda, najmniejszym Zbigniew Ziobro
  • Względem poprzedniego badania gorzej wypadł premier Mateusz Morawiecki, który spadł z drugiego na trzecie miejsce i wyprzedził go Rafał Trzaskowski

W ostatnim czasie kolejne sondaże polityczne pokazują, że partia Kaczyńskiego ma się czego bać przez przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Inflacja i drożyzna sprawiły, że poparcie dla rządzących zaczęło spadać.

Ostatnie badanie wykonane w dniach 28-29 lipca przez pracownię Estymator pokazuje, że na Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 36,6 proc. badanych. Koalicja Obywatelska jest druga na podium i uzyskała wynik 26,4 proc. Poparcie dla partii opozycyjnych jest tak duże, że PiS wraz z koalicjantami nie uzyskaliby większości. We wcześniejszym sondażu Kantar Zjednoczona Prawica pierwszy raz od długiego czasu miała wynik gorszy od KO.

Nowy sondaż IBRiS: Polacy najbardziej ufają Dudzie i Trzaskowskiemu

Zwiększoną niepewność widać również w najnowszym rankingu zaufania przygotowanym przez pracownię IBRiS, w którym zaufanie do premiera Morawieckiego jest niższe niż miesiąc wcześniej. Według najnowszego sondażu dla Onetu Polacy najbardziej ufają Andrzejowi Dudzie. Prezydent Polski niezmiennie prowadzi w rankingu. Ufa mu 43,4 proc. badanych, jego wynik wzrósł o 2,2 pkt proc. w porównaniu z czerwcem.

W lipcowym badaniu Mateusz Morawiecki spadł z drugiego na trzecie miejsce. Wyprzedził go Rafał Trzaskowski, któremu ufa 42,2 proc. badanych (3,6 pkt proc. więcej niż miesiąc temu). Z kolei, Morawieckiemu ufa 41 proc. ankietowanych (więcej o 0,3 pkt proc. niż w czerwcu).

Tuż za podium znalazł się lider Polski 2050 Szymon Hołownia z zaufaniem 38,1 proc. badanych. Dalej uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz (37,5 proc.). Dopiero na piątym miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński z zaufaniem na poziomie 37,2 proc. Tuż za nim jest Donald Tusk, któremu ufa 35,7 proc. badanych.

Sondaż IBRiS: Komu nie ufają Polacy?

Politycy są grupą społeczną, która często nie budzi zaufania. Badanie IBRiS pokazuje także tę negatywną stronę. Wynika z niego, że politykiem, któremu nie ufa najwięcej Polaków, jest Zbigniew Ziobro. 64,2 proc. badanych zadeklarowało, że czują nieufność do ministra sprawiedliwości. Drugi pod względem nieufności jest Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji otrzymał 57,9 proc. negatywnych odpowiedzi.

Kolejne miejsca w rankingu nieufności zajęli Mateusz Morawiecki (52,9 proc.), Jarosław Kaczyński (52,3 proc.) i Donald Tusk (48,1 proc.) Oznacza to, że mimo wysokich miejsc w rankingu ufności, wciąż więcej osób w stosunku do tych polityków częściej wskazuje negatywne niż pozytywne odpowiedzi.

Mateusz Morawiecki wzbudza największe emocje

Tylko czterech z 15 polityków uzyskało więcej pozytywnych niż negatywnych odpowiedzi. Największą przewagę zaufania nad nieufnością ma wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski (+12,5 pkt proc.), Jednak w przypadku tego polityka aż 46,2 proc. badanych odpowiedziało, że go nie zna. Dodatni bilans mają także Władysław Kosiniak-Kamysz (+6,9 pkt proc.), Szymon Hołownia (+3,9 pkt proc.) i Rafał Trzaskowski (+1,5 pkt proc.).

Pierwszemu w rankingu zaufania Andrzejowi Dudzie nie ufa 44,3 proc. badanych, co oznacza, że jego bilans wynosi -1 pkt proc. Z kolei, najwięcej emocji wzbudza Mateusz Morawiecki, ponieważ tylko 6 proc. ankietowanych stwierdziło, że premier jest im obojętny. To jedyny polityk z tak niskim wynikiem pod tym względem.

Czytaj także: https://natemat.pl/384163,trzaskowski-liderem-zaufania-sondaz-ibris