Najpierw się nie znoszą, potem nie mogą bez siebie żyć. Kojarzycie? No raczej! "Wrogowie do kochanków" (w języku angielskim: "enemy to lovers") to jeden z najpopularniejszych kulturowych motywów – i jeden z najbardziej uwielbianych. Znamy go z filmów, seriali, książek, ba, nawet piosenek! Owszem, dla wielu to wstydliwa przyjemność, ale kiedy najlepiej jej się oddawać, jeśli nie latem? Oto 5 powieści, które musicie poznać.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Wrogowie do kochanków" ("enemy to lovers") to jeden z najpopularniejszych motywów w kulturze.
Historie wrogów, którzy zapałali do siebie miłością, znamy z filmów, seriali, sztuki i oczywiście książek.
Oto 5 książek z motywem od nienawiści do miłości.
1. "Duma i uprzedzenie" Jane Austen
"Duma i uprzedzenie" to motyw "wrogowie do kochanków" w wersji XIX-wiecznej. Ale wcale nie mniej emocjonującej, a wręcz przeciwnie. Skomplikowana relacja Elizabeth Bennet i pana Darcy'ego wciąż rozgrzewa czytelników, czego dowodem są liczne ekranizacje słynnej powieści Jane Austen z 1813 roku (do dziś trwa spór, czy lepsza jest serialowa wersja z 1995 roku, czy filmowa z 2005) oraz... kult pana Darcy'ego na TikToku.
Kiedy Lizzie po raz pierwszy spotyka zamożnego kawalera Fitzwilliama Darcy'ego, z miejsca ocenia go jako aroganckiego i zarozumiałego. On nie pozostaje jej dłużny i uważa ją za ledwie znośną pannę z nieznośnej rodziny. Nienawiść między tą dwójką rozgorzeje na całego, kiedy Elizabeth dowiaduje się, że Darcy stanął na drodze uczucia jej ukochanej siostry Jane oraz jego przyjaciela, pana Bingleya. Z czasem i Lizzie, i Darcy przekonają się, że pierwsze wrażenia potrafią zmylić, a z uczuciami trudno jest walczyć.
2. "These Violent Delights. Gwałtowne pasje" Chloe Gong
Historii o Romeo i Julii nikomu nie trzeba przedstawiać. Tragiczni kochankowie z Werony, których William Szekspir powołał do życia pod koniec XVI wieku, doczekali się niezliczonych wersji swojej miłości, także tych najbardziej niespodziewanych. Przykłady? Oparty na tragedii Szekspira musical "West Side Story", animacja "Gnomeo i Julia" czy kultowy film z Leonardem DiCaprio i Claire Danes z 1996 roku, w którym kochankowie żyją w Verona Beach we współczesnej Florydzie.
Na "Romeo i Julii" oparta jest także wciągająca i barwna powieść fantasy "These Violent Delights. Gwałtowne pasje" autorstwa urodzonej w Szanghaju Nowozelandki Chloe Gong (w Polsce ukazała się na razie pierwsza z dwóch części). I mimo że tragedię Szekspira świetnie znamy, to... nie taką.
Akcja książki dzieje się w latach 20. XX wieku w Szanghaju, a bohaterami są Juliette i Roma, młodzi dziedzice dwóch największych domów mafijnych w mieście (śmiertelnie ze sobą skłóconych). Podczas gdy u Szekspira Romeo i Julia zakochują się w sobie od pierwszego wrażenia, to u Gong poznajemy ich jako zaciekłych wrogów, którzy mają już wspólną, burzliwą historię. Gdy w Szanghaju wybucha tajemnicza epidemia, a ulice ścielą się trupem, Roma i Juliette – wbrew swoim rodzinom i sobie – muszą połączyć siły, aby pokonać niezidentyfikowane zło. Oboje zdadzą sobie jednak sprawę, że wciąż do siebie coś czują.
3. "Red, White & Royal Blue" Casey McQuiston
"Red, White & Royal Blue" Casey McQuiston to uroczy, czuły i podnoszący na duchu bestseller "New York Timesa", który jest idealną książką na niewesołe czasy. Amerykańską powieść LGBT, połączenie komedii romantycznej i romansu, połkniesz w jeden wieczór i zakochasz się w bohaterach na zabój. A po przewróceniu ostatniej strony swoją tęsknotę za Alexem i Henrym ukoisz playlistami autorstwa McQuiston na Spotify oraz czekaniem na filmową ekranizację, która właśnie powstaje.
Alex, syn prezydentki USA, nie znosi brytyjskiego księcia Henry'ego. Uważa go za buca, dlatego zaproszenie na wesele na dworze królewskim za oceanem wybitnie nie jest mu na rękę. Młodzi mężczyźni niestety nie potrafią się nie pokłócić i przez przypadek... lądują w torcie weselnym, co wywołuje kryzys dyplomatyczny między dwoma państwami.
Zespoły PR-owe Alexa i Henry'ego wymyślają więc ustawkę: pierwszy syn Stanów Zjednoczonych i brytyjski książę mają pokazać się mediom jako najlepsi przyjaciele. Nikt raczej nie przewiduje, że wzajemna niechęć i fałszywa przyjaźń przerodzą się w prawdziwe uczucia. Tylko co na to świat? I ile można się przed nim ukrywać?
4. "Beach Read" Emily Henry
"Beach Read" to wakacyjny (i, na co wskazuje sam tytuł, idealny na plażę) romans, który przypadnie do gustu miłośniczkom i miłośnikom lekkich, uroczych i zabawnych książek o miłości. Oraz oczywiście motywu od nienawiści do miłości, bo bohaterowie powieści Emily Henry, January i Augustus, przechodzą w swojej relacji oba te stadia.
Oboje są pisarzami, ale nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego. January pisze romanse i uwielbia szczęśliwe zakończenia, podczas gdy Augustus nie waha się z zimną krwią "zabijać" swoich bohaterów. Oboje zmagają się z niemocą twórczą, a goni ich deadline – po wakacjach muszą oddać wydawnictwom swoje nowe powieści, oczywiście najlepiej bestsellery.
Bohaterowie "Beach Read" postanawiają walczyć z pisarską blokadą w nadmorskim kurorcie, gdzie okazuje się, że... wynajęli obok siebie domki. Tam postanawiają odłożyć na bok wzajemną niechęć i w ramach kreatywnego ćwiczenia zamieniają się gatunkami: on napisze coś wesołego, a ona nieromantycznego. January i Augustus rozmawiają, piszą i zaczynają się przed sobą otwierać, a chyba dobrze wiemy, co to znaczy...
5. "Ktoś mnie pokochał. Bridgertonowie. Tom 2" Julia Quinn
Na podstawie kostiumowych romansów Julii Quinn o rodzeństwie Bridgertonów powstał serialowy hit Netflixa. Podczas gdy pierwszy sezon skupił się na miłosnych perturbacjach Daphne i Simone'a, to drugi – ekranizacja książki "The Viscount Who Loved Me" (w Polsce wydanej nakładem Zysk i S-ka pod tytułem "Ktoś mnie pokochał. Bridgertonowie. Tom 2") jest historią Anthony'ego Bridgertona i Kate Sharmy.
Powieści Quinn to gratka dla fanów romansów w epoce Jane Austen, ale drugi tom jest idealnym przykładem książki z motywem "enemy to lovers". Początkowo Anthony i Kate, którzy spotykają się w towarzystwie, nie mogą bowiem siebie zdzierżyć. Ona uważa go za wyrachowanego aroganta, on ocenia ją jako najbardziej wścibską kobietę w Londynie. Problem w tym, że muszą nauczyć się ze sobą wytrzymać, gdyż Anthony zaręcza się z siostrą Kate, Edwiną. Drugi problem pojawia się, gdy to Kate zaczyna śnić się hrabiemu nocami...