nt_logo

Afrykański upał sunie do Polski. Temperatury przyprawią nas o zawrót głowy

redakcja naTemat

01 sierpnia 2022, 14:28 · 3 minuty czytania
Obecnie jest chłodniej niż jeszcze kilka dni temu, ale upały znów wracają do Polski. Pierwszy tydzień sierpnia zaskoczy Polaków temperaturami jednymi z najwyższych w 2022 roku.


Afrykański upał sunie do Polski. Temperatury przyprawią nas o zawrót głowy

redakcja naTemat
01 sierpnia 2022, 14:28 • 1 minuta czytania
Obecnie jest chłodniej niż jeszcze kilka dni temu, ale upały znów wracają do Polski. Pierwszy tydzień sierpnia zaskoczy Polaków temperaturami jednymi z najwyższych w 2022 roku.
Fala upałów zmierza do Polski. Będzie nawet 37 stopni. Fot. Screen / Ventusky

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Już za dwa-trzy dni do Polski wrócą upały. Odpowiadać za to będą wyże oraz gorące powietrze z Afryki
  • W piątek spodziewane jest nawet 37 stopni powyżej zera, taka temperatura w niektórych miejscach na zachodzie i południowym zachodzie Polski
  • Jednak jeszcze przed weekendem pojawi się front, który będzie stopniowo wypierał gorące masy powietrza z kraju

Już od środy do Polski będzie napływać gorące powietrze prosto z Afryki. Poskutkuje to upałami. Temperatura może dochodzić nawet do 37 stopni. W najbliższych dniach decydujące znaczenie będą mieć wyże. Największe znaczenie ma ten usytuowany obecnie na granicy Polski i Ukrainy - prognozuje synoptyk TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Kolejny wyż ma pojawić się na zachodzie Europy. Zaś deszczowy niż powinien być daleko od nas - między Szwecją a Finlandią. - Takie położenie ośrodków ciśnienia sprawi, że do nas znowu zacznie napływać ciepłe powietrze - wyjaśnił Tomasz Wasilewski w TVN24. - Wokół wyżu powietrze wędruje zgodnie z ruchem wskazówek zegara. (...) Jeśli wyobrazimy sobie takie wirowanie powietrza wokół tego wyżu i tego niżu, to otrzymamy (...) napływ powietrza do Europy Środkowej i Zachodniej. Z Afryki przez Europę Zachodnią do zachodniej, a później centralnej Polski znowu wedrze się gorące powietrze - dodał synoptyk TVN Meteo.

Pogoda: kiedy powrót upałów?

Prezenter TVN Meteo wyjawił, że upały wrócą do Polski już w czwartek. Oznaczać to może szok dla wielu z nas. Jeszcze w niedzielę było zaledwie kilkanaście stopni w wielu miejscach Polski, odczuwalnie ze względu na deszcze jeszcze mniej, a za dwa dni ma być już sporo powyżej 30. - To jest prawdopodobnie kulminacja tej gorącej pogody - ocenia Tomasz Wasilewski. Afrykański upał przewiduje też portal fanipogody.pl. Już w poniedziałek odczuwamy temperatury bliskie 30 stopniom C, a będzie coraz goręcej. Fala upałów pojawi się w środę. I właśnie wtedy do Polski dotrą gorące, zwrotnikowe masy powietrza.

W środę na zachodzie Polski termometry mają pokazać 33 stopnie Celsjusza. Temperatura do 30 stopni i więcej prognozowana jest w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim. W pozostałych częściach Polski ma być nieco chłodniej, bo około 25-29 stopni.

Kulminacja gorących temperatur nastąpi w czwartek i piątek. Temperatura na zachodzie kraju wzrośnie do 34 stopni. W pozostałych regionach Polski będzie niewiele chłodniej: 28-32 stopnie Celsjusza.

W piątek w Gorzowie Wielkopolskim ma być 35 stopni. Lokalnie, na południowym zachodzie i zachodzie kraju termometry mogą pokazać nawet 37 stopni powyżej zera.

Jednak jeszcze przed weekendem do Polski zacznie wkraczać front, który będzie wypierał gorące masy powietrza. Mogą wówczas wystąpić burze i inne gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

Prognoza długoterminowa pogody na sierpień 2022

Wygląda na to, że cały sierpień będzie bardzo ciepły, a na pewno cieplejszy niż przeciętnie. - To będzie kolejny cieplejszy - niż dotychczas to bywało - miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec - szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień - powiedział meteorolog Grzegorz Walijewski z IMGW, cytowany przez RMF FM za PAP.