nt_logo

Szokujące wyniki badań hejtu. Ujawniono ile obraźliwych wiadomości dostał w ciągu doby Ronaldo

Maciej Piasecki

03 sierpnia 2022, 11:57 · 3 minuty czytania
Firma Ofcom przeprowadziła wspólnie z Alan Turing Institute badania, które pozwoliły na stworzenie rankingu piłkarzy, którzy są najczęściej obrażani na Twitterze. Sprawdzono jak to wygląda w Premier League. Najczęściej ofiarą hejtu jest Cristiano Ronaldo, a najbardziej krytykowani są piłkarze Manchesteru United.


Szokujące wyniki badań hejtu. Ujawniono ile obraźliwych wiadomości dostał w ciągu doby Ronaldo

Maciej Piasecki
03 sierpnia 2022, 11:57 • 1 minuta czytania
Firma Ofcom przeprowadziła wspólnie z Alan Turing Institute badania, które pozwoliły na stworzenie rankingu piłkarzy, którzy są najczęściej obrażani na Twitterze. Sprawdzono jak to wygląda w Premier League. Najczęściej ofiarą hejtu jest Cristiano Ronaldo, a najbardziej krytykowani są piłkarze Manchesteru United.
Harry Maguire i Cristiano Ronaldo - ta dwójka jest najczęstszymi ofiarami hejtu użytkowników Twittera. Fot. PAUL ELLIS/AFP/East News
  • Cristiano Ronaldo i Harry Maguire są najczęściej ofiarami hejtu na Twitterze
  • W czołowej dziesiątce rankingu jest aż ośmiu piłkarzy Manchesteru United
  • Wzięto pod uwagę 2,3 miliona tweetów z sezonu 2021/22 w Premier League

O zawodzie piłkarza mówi się głównie w kontekście sławy oraz gigantycznych pieniędzy. Zainteresowanie ze strony kibiców najpopularniejszym sportem świata jest oczywiste, ale poza wsparciem fanów, zawodowcy muszą liczyć się też z niezadowoleniem. Brak pochwał po przegranych meczach czy nieudanych zagraniach potrafi przeistoczyć się w brutalny hejt. Szereg wyzwisk i obraźliwych wiadomości, to codzienność znanych piłkarzy.

Firma Ofcom przeprowadziła wspólnie z Alan Turing Institute badania, które pozwoliły na stworzenie rankingu piłkarzy, którzy są najczęściej obrażani na Twitterze. Obiektami badań byli zawodnicy występujący na co dzień w Premier League, uważanej za najlepszą piłkarską ligę na świecie. Angielscy kibice znani są ze swojego przywiązania do barw klubowych, ale też emocjonalnych reakcji, również w przestrzeni internetowej.

Badania wskazują: Mnóstwo hejtu w futbolu

Wyniki są porażające dla Manchesteru United. Klub, który w poprzednim sezonie nie znalazł się w gronie najlepszych drużyn sezonu, zdominował ranking opublikowany przez BBC. W pierwszej dziesiątce najbardziej hejtowanych piłkarzy angielskiej ligi znajduje się aż ośmiu piłkarzy klubu z Old Trafford.

Na czele są Cristiano Ronaldo oraz kapitan United, Harry Maguire. W okresie od sierpnia do stycznia 2021 roku Portugalczyk otrzymał ponad 12 tysięcy obraźliwych wiadomości. Niewiele "gorzej" wypadł obrońca United. Maguire dostał ponad 8 tysięcy wiadomości, które można było nazwać internetowym hejtem.

W dziesiątce spoza graczy klubu z Manchesteru znajduje się jeszcze dwójka reprezentantów Anglii. Na piątym miejscu znalazł się najlepszy napastnik Anglików, Harry Kane. Za to na ósmej pozycji sklasyfikowano Jacka Grealisha, bohatera głośnego transferu do Manchesteru City. Anglik kosztował mistrzów Anglii w sierpniu 2021 roku aż 100 milionów funtów, stając się najdroższym angielskim piłkarzem w historii futbolu.

Cristiano Ronaldo ofiarą mowy nienawiści

Ujawniono dwa peaki dotyczące fali hejtu na Twitterze w stosunku do piłkarzy z ligi angielskiej. Pierwszy to powrót do Manchesteru CR7. W tym dniu zanotowano 188 tysięcy wpisów dotyczących powrotu Portugalczyka do United, z czego 4 tysiące było obraźliwych, bezpośrednio skierowanych do zawodnika.

Drugi przykład to przeprosiny ze strony kapitana Manchesteru United, po derbowej porażce z Citizens. Maguire umieścił na swoim profilu wpis, przepraszając za przegraną oraz dziękując za doping kibicom United.

"Jako grupa graczy przechodzimy przez trudny okres. Wiemy i akceptujemy, że to nie jest wystarczająco dobra postawa United. Czujemy Twoją frustrację i rozczarowanie, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to naprawić i my to naprawimy. Dzięki za wsparcie." - napisał angielski obrońca, dodając dwa serca w kolorze klubowych koszulek.

W odpowiedzi Anglik otrzymał prawie 3000 wpisów zawierających wyzwiska.

- Te wyniki pokazują, w jakim stopniu piłkarze są narażeni na wulgarne nadużycia w mediach społecznościowych. Chociaż walka z nadużyciami w internecie jest trudna, nie możemy tego pozostawić bez reakcji. Trzeba zrobić więcej, aby powstrzymać najgorsze treści, aby zapewnić graczom możliwość wykonywania swojej pracy bez narażania się na brutalny hejt - ocenił wyniki badań doktor Bertie Vidgen, główny autor raportu i szef bezpieczeństwa internetowego w Instytucie Alana Turinga.