W sobotę 3 września ulicami Katowic przeszedł Marsz Równości. W tym samym czasie na jego trasie Fundacja Pro-Prawo do Życia zorganizowała publiczne odmawianie różańca. Prezydent miasta chciał zakazać organizacji tego wydarzenia, ale sąd uchylił jego decyzję.
Reklama.
Reklama.
W sobotę o godzinie 13:00 rozpoczął się VI Marsz Równości w Katowicach
Na jego trasie w tym samym czasie fundacja Pro-Prawo do Życia zorganizowała publiczne odmawianie różańca
Prezydent Katowic Marcin Krupa wydał decyzję zakazującą organizacji drugiego wydarzenia, tłumacząc się względami bezpieczeństwa
Sąd uchylił jego decyzję
Marsz Równości w Katowicach
Chociaż miesiąc dumy mamy już dawno za sobą w Katowicach zorganizowano Marsz Równości. Tęczowy pochód ulicami miasta przeszedł już po raz szósty. W tym roku marsz odbył się pod hasłem "Katowice-Odessa Pride" i był organizowany wspólnie z ukraińskimi aktywistami społeczności LGBT.
"W roku bestialskiej i nieuzasadnionej napaści Rosji na Ukrainę szczególnego znaczenia nabierają takie wartości jak szacunek, prawo do bezpieczeństwa i podmiotowość. Szczerze wierzymy w to, że każdy powinien mieć prawo i bezpieczną przestrzeń na celebrowanie swojej tożsamości" - przekazali organizatorzy.
Parada wyruszyła o godzinie 13:00 sprzed pomnika w Parku Powstańców Śląskich, a jego trasa biegła między innymi ulicami Uniwersytecką, Roździeńskiego, 3 Maja, Mikołowską, Francuską i Moniuszki. Na tej samej trasie Fundacja Pro-Prawo do Życia zorganizowała publiczne odmawianie różańca w kontrze do tęczowej parady.
Prezydent Katowic zakazał organizacji różańca
Zgodnie z przepisami Fundacja Pro-Prawo do Życia złożyła wniosek do prezydenta Katowic o wydanie pozwolenia na organizację wydarzenia. Jednak 30 sierpnia prezydent Katowic Marcin Krupa wydał negatywną decyzję, tłumacząc ją kwestiami bezpieczeństwa.
– Zachęcaliśmy organizatorów z Fundacji Pro - Prawo do Życia do zmiany miejsca lub czasu odbywania się zgromadzenia publicznego. Organizator nie wyraził takiej zgody. Dlatego też, kierując się wyłącznie względami bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego, podjęliśmy decyzję administracyjną o zakazie organizacji zgromadzenia publicznego - przekazała "Gazecie Wyborczej" rzeczniczka Urzędu Miasta Katowice Sandra Hajduk.
Sąd uchyla decyzję
Prawicowa fundacja nie pozostawiła tak tej sprawy i poszła z nią do sądu. Sąd Okręgowy w Katowicach uchylił decyzję prezydenta miasta. Sędzia zwrócił uwagę, że w publicznej modlitwie ma wziąć udział tylko kilka osób, więc nie będzie mowy o zagrożeniu dla bezpieczeństwa.
"Z zawiadomienia o zamiarze zorganizowania zgromadzenia (...) wynika, że celem ma być publiczna modlitwa wynagradzająca i pikieta informacyjna. Planowana ilość uczestników to od pięciu do dziesięciu osób. W tej sytuacji stwierdzenie, że nie ma możliwości odbycia tych obydwu zgromadzeń w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu, jest niczym nieuzasadnione" - tłumaczy sąd.
Sędzia dodał, że możliwości odbycia zgromadzenia nie może wykluczać fakt, że zawiadomienie o zamiarze jego organizacji złożyła "osoba kojarzona ze środowiskami prawicowymi".
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.