nt_logo

"Świat już nigdy nie zobaczy takiej jak ona". Stallone, Elton John, Mick Jagger żegnają królową

Weronika Tomaszewska

09 września 2022, 14:35 · 4 minuty czytania
Informacja o śmierci królowej Elżbiety II, która obiegła wczoraj cały świat, wywołała poruszenie. Zarówno Brytyjczycy, jak i obywatele innych państw są pogrążeni w żałobie po odejściu monarchini. Światowi przywódcy ślą kondolencje do rodziny królewskiej. Ikony popkultury także wspominają zmarłą w poruszających słowach.


"Świat już nigdy nie zobaczy takiej jak ona". Stallone, Elton John, Mick Jagger żegnają królową

Weronika Tomaszewska
09 września 2022, 14:35 • 1 minuta czytania
Informacja o śmierci królowej Elżbiety II, która obiegła wczoraj cały świat, wywołała poruszenie. Zarówno Brytyjczycy, jak i obywatele innych państw są pogrążeni w żałobie po odejściu monarchini. Światowi przywódcy ślą kondolencje do rodziny królewskiej. Ikony popkultury także wspominają zmarłą w poruszających słowach.
Gwiazdy żegnają królową Elżbietę II. Fot. PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS
  • Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w Balmoral. Miała 96 lat
  • Świat jest wstrząśnięty wiadomością o odejściu monarchini
  • Stallone, Elton John, Mick Jagger i wiele innych polskich oraz zagranicznych gwiazd żegna królową

Nie żyje królowa Elżbieta II

Sekretarz brytyjskiej królowej powiedział: "London Bridge is down". To słowa, które oznaczają rozpoczęcie przewidzianych dworskim protokołem procedury związane ze śmiercią monarchini.

Elżbieta II odeszła 8 września 2022 roku po południu, w Pałacu Balmoral, w Szkocji. Tymczasem w sieci pojawia się mnóstwo wspomnień i archiwalnych zdjęć królowej.

Elton John żegna królową Elżbietę II. Podzielił się swoimi wspomnieniami

Sir Elton John, jeden z najsłynniejszych angielskich piosenkarzy i pianistów, opublikował w mediach społecznościowych wyjątkowy wpis. Artysta w poruszający sposób zareagował na wieść o śmierci Elżbiety II.

"Wraz z całym narodem jestem głęboko zasmucony wiadomością o odejściu Jej Wysokości Królowej Elżbiety. Była inspirującą postacią, która prowadziła kraj przez niektóre z naszych najwspanialszych i najczarniejszych momentów z wdziękiem, przyzwoitością i autentycznym ciepłem. Królowa Elżbieta była ważną częścią mojego życia od dzieciństwa do dziś i będzie mi jej bardzo brakowało" - napisał. 

Elton poznał monarchinię w latach 70., podczas kolacji w zamku. W kolejnych latach zapraszany był tam wielokrotnie. W 1998 roku Elżbieta II pasowała artystę na rycerza i tym samym przemianowała go na Sir Eltona Johna.

Mick Jagger i Ozzy Osbourne reagują na wieści o śmierci królowej

Brytyjska królowa była też ważna dla wokalisty The Rolling Stones. Sir Mick Jagger pasowany przez monarchinię zamieścił w mediach społecznościowych post. "W moim dzieciństwie pamiętam, jak oglądałem jej uroczystości ślubne w telewizji. Pamiętam ją jako piękną młodą damę i kochaną babcię narodu" - wspomina rockowy wokalista.

Swój komentarz do zaistniałej sytuacji zostawił także Ozzy Osbourne. Legendarny wokalista Black Sabbath przyznał na Instagramie, że opłakuje wielką stratę. "Wraz z moim krajem opłakuję odejście naszej największej Królowej. Z ciężkim sercem myślę o Anglii bez królowej Elżbiety II" - czytamy.

Filmowa królowa Elżbieta, Helen Mirren również wstawiła pożegnalny wpis

"Jestem dumna, że jestem elżbietanką. Opłakujemy kobietę, która z koroną czy bez, była uosobieniem szlachetności" - napisała w mediach społecznościowych Helen Mirren, która zdobyła Oscara za tytułową rolę w filmie "Królowa" z 2006 roku.

J.K. Rowling wyraziła swój smutek po śmierci Elżbiety II

Na Twitterze wpis zamieściła także autorka powieści o Harrym Potterze - J.K. Rowling.

"Niektórzy mogą uznać ten brytyjski szok i żal za osobliwy lub dziwny, ale miliony poczuły sympatię i szacunek dla kobiety, która bez skrępowania wypełniała swoją konstytucyjną rolę przez 70 lat. Większość Brytyjczyków nigdy nie znała innego monarchy, więc jest ona nicią przewijającą się przez całe nasze życie. Do końca życia wypełniała swoje obowiązki wobec kraju i stała się trwałym, pozytywnym symbolem Wielkiej Brytanii na całym świecie. Zasłużyła na swój odpoczynek" - przyznała pisarka.

Sylvester Stallone poruszony po odejściu brytyjskiej królowej. "Świat już nigdy nie zobaczy takiej jak ona"

Sylvester Stallone znany jest z żelaznej dyscypliny i silnego charakteru. Nie widzi więc fakt, że królowa Elżbieta II była dla niego autorytetem. Gwiazdor miał też okazję się z nią spotkać. "Niech ta wybitna królowa spoczywa w pokoju. Świat już nigdy nie zobaczy takiej jak ona" - napisał w najnowszej publikacji na Instagramie.

Polskie gwiazdy żegnają Elżbietę II

Mateusz Damięcki miał okazję zobaczyć królową Elżbietę II na żywo w 2017 roku. Teraz opublikował na Instagramie obszerny wpis, w którym w nieco ironicznym tonie przywołał tamtą sytuację. "Dopchałem się do ogrodzenia. Tuż za nim stał zwrócony w stronę gapiów wielki telebim, z którego dostojnie spoglądała sama Królowa. To znaczy nie sama. Stał koło Niej Jej małżonek. (...) Królowa tymczasem trzymała w dłoniach znicz Igrzysk Wspólnoty Narodów" - czytamy w relacji.

"Oto bowiem za chwilę miał zgodnie z tradycją zapłonąć ogień podany Królowej przez jednego ze sportowców biorących udział w tej dziwnej dla 'reszty świata' imprezie - jednym z niewielu pozostałych przy życiu, nadal z taką pieczołowitością kultywowanych reliktów dawnego Imperium. (...) I wtedy właśnie to się stało. Wiem to. Nawet zrobiłem zdjęcie (zdjęcie nr 2) ale wyszło niezbyt dobrze, nieostro i nie może w żadnym stopniu posłużyć za dowód. Królowa spojrzała na mnie! Prosto na mnie. I uśmiechnęła się. W sensie spojrzała w moją stronę. W sensie w stronę grupy, której byłem częścią. W sensie na tłum" - opisywał aktor.

Na dłuższe pożegnanie królowej pozwoliła sobie także dziennikarka Anna Kalczyńska. Podzieliła się zdjęciem, które chwyta ją za serce.

"Służba. Obowiązek. Oddanie Królestwu. Wzrusza mnie to zdjęcie, na którym Królowa Elżbieta Druga pozdrawia poddanych. Dziś pożegnała ich po raz ostatni. RIP Wasza Królewska Mość. Będziemy tęsknić, bo była Pani częścią naszego życia, bez względu na to, gdzie żyjemy" - podkreśliła.

Czytaj także: https://natemat.pl/435877,dziennikarka-bbc-zlamala-london-bridge-za-szybko-podala-informacje