W poniedziałek, 19 października odbędzie się uroczysty pogrzeb królowej Elżbiety II. Na ceremonii pojawią się delegacje z całego świata. Dziś Stolica Apostolska przekazała, że papież Franciszek nie wybiera się do Londynu.
Reklama.
Reklama.
8 września w wieku 96 lat zmarła najdłużej panująca monarchini Wielkiej Brytanii królowa Elżbieta II.
Uroczysty pogrzeb zmarłej królowej odbędzie się w poniedziałek, 19 września.
Do Londynu przyjadą delegacje z całego świata, zabraknie jednak papieża Franciszka.
Pogrzeb królowej Elżbiety II bez papieża Franciszka
Ceremonia pogrzebowa królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek, 19 września w Opactwie Westminsterskim. Swój udział w uroczystościach potwierdzają przywódcy i koronowane głowy państw z całego świata. Zaproszenia zostały wysłane do większości krajów, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne.
Wielu światowych przywódców potwierdziło udział w pogrzebie. W Londynie pojawi się prezydent USA Joe Biden i pierwsza dama Jill Biden, premierzy: Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Nie zabraknie także Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
W sumie rząd w Londynie oczekuje przybycia nawet 500 polityków, dyplomatów i monarchów z całego świata. W stolicy Wielkiej Brytanii zabraknie jednak głowy Kościoła katolickiego, która powinna się zjawić na takiej uroczystości, gdyż królowa Elżbieta II była także głową Kościoła anglikańskiego.
Watykan będzie reprezentował arcybiskup z Liverpoolu
Stolica Apostolska poinformowała dziś, że papież Franciszek nie wybiera się na uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Watykan będzie reprezentował arcybiskup Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Duchowny urodził się w Liverpoolu, więc poniedziałkowy pogrzeb będzie miał dla niego szczególny wymiar.
Po śmierci królowej papież wysłał kondolencyjny list do króla Karola III. Franciszek zapewnił w nim nowego króla o swym współczuciu i modlitwie w intencji jego zmarłej matki.
"Chętnie przyłączam się do wszystkich, którzy opłakują jej stratę, modląc się o wieczny odpoczynek zmarłej Królowej, a także składając hołd jej życiu w niezmordowanej służbie dla dobra Narodu i Wspólnoty Narodów, jej przykładowi oddania obowiązkom, niezłomnemu świadectwu wiary w Jezusa Chrystusa i mocnej nadziei w Jego obietnice" – napisał Franciszek.
Pogrzeb królowej Elżbiety II
Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Później trumna z ciałem królowej Brytyjczyków zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, tam pochowany jest zmarły w zeszłym roku mąż królowej, książę Filip oraz jej rodzice.
Obecnie trumna z ciałem królowej Elżbiety została wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie. Osoby, które chcą oddać hołd zmarłej królowej, czekają po kilkanaście godzin w kilkukilometrowej kolejce. W czwartek przed południem kolejka ciągnęła się ona już na ponad pięć kilometrów. Tłum przekracza Tamizę przez Lambeth Bridge, jeden z odcinków trasy dla żałobników.
Żałoba narodowa potrwa do następnego dnia po pogrzebie, czyli 20 września. Dłuższy okres obowiązkowej żałoby przewiduje się dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej.
"W związku ze śmiercią Jej Królewskiej Mości, życzeniem Jego Królewskiej Mości jest, aby okres królewskiej żałoby był przestrzegany od teraz do siedmiu dni po pogrzebie Królowej" - przekazał w oświadczeniu Pałac Buckingham.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.