Zjednoczona Prawica w ostatnich sondażach nie ma dobrej passy. Koalicja z partią Jarosława Kaczyńskiego na czele traci już nawet w badaniu rządowego CBOS. Co innego zaś dzieje się po stronie opozycji. Na drugim miejscu jest KO, a Lewica odrabia straty.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rządzący tracą poparcie. Jest to zapewne wynikiem drożyzny oraz inflacji
Nawet rządowy CBOS pokazuje tąpnięcie w poparciu Zjednoczonej Prawicy
Z najnowszego badania CBOS wynika, że na Zjednoczoną Prawicę (PiS i koalicjanci) chce głosować tylko 30 proc. ankietowanych. To o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu CBOS z sierpnia. Za to identyczne poparcie jak w poprzednim miesiącu ma Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 21 proc. ankietowanych.
Tylko cztery partie znalazłyby się w Sejmie
Nic nie zmienia się też dla Polski 2050 Szymona Hołowni, którą popiera co dziesiąty pytany. Nieco lepsze notowania ma Lewica. Chce na nią głosować 6 proc. badanych. To o 2 punkty proc. więcej niż sierpniu.
Spadło za to poparcie dla Konfederacji. We wrześniu zamiar poparcia dla tej formacji w wyborach do Sejmu deklaruje tylko 4 proc. badanych. To spadek aż o 3 punkty proc.
Na Koalicję Polską chce we wrześniu głosować zaledwie 2 proc. pytanych. Nie zmieniło się za to poparcie dla Kukiz'15. Ugrupowanie to popiera jedynie 1 proc. badanych. Także 1 proc. ankietowanych chce oddać głos na inne ugrupowanie.
Dodajmy, że według tego badania udział w wyborach zadeklarowało 75 proc. Polaków (o 1 punkt proc. mniej niż miesiąc temu).
Badanie z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadzono od 5 do 15 września na 1119-osobowej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski.
Jak partia Jarosława Kaczyńskiego wypada w innych sondażach?
Druga Koalicja Obywatelska może liczyć na 25,6 proc. wskazań ankietowanych. Poparcie dla największego ugrupowania opozycyjnego nie zmieniło się. Trzecia jest Lewica, która może liczyć na 8,2 proc. wskazań. Formacja minimalnie wyprzedziła Polskę 2050.
Na partię Szymona Hołowni chce głosować 7,9 proc. respondentów. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja z poparciem 5,7 proc. badanych. Ponad 9 proc. ankietowanych wciąż nie wie, komu przekazałoby swój głos.
44,6 proc. ankietowanych zdecydowanie chce wziąć udział w wyborach, a kolejne 15,8 proc. odpowiedziało, że "raczej" weźmie w nim udział. Na tej podstawie można oszacować frekwencję wyborczą na poziomie 60,4 proc.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.