Dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej wyniesie 3000 kWh. Tak zdecydowała właśnie Rada Ministrów. Jak też wcześniej zapowiadano, gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do 2 tys. kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych. Ale wyjątków jest więcej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zamrożeniu cen energii
Rząd wyróżnił trzy grupy Polaków, które będą mogły z tego skorzystać
Jak przekazał rzecznik rządu Piotr Müller, na zamrożenie cen energii elektrycznej rząd przeznaczy ponad 20 mld zł.
Rząd przyjął ustawę o zamrożeniu cen energii
"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, dzięki której w przyszłym roku polskie rodziny nie zapłacą wyższych rachunków za prąd do 2 tys. kWh! Dla rodzin z kartą dużej rodziny oraz rolników podwyższyliśmy dzisiaj próg do 3 tys. kWh!" - poinformował w poniedziałek rzecznik na Twitterze.
Są trzy grupy, które będą mogły skorzystać z ustawy
Później jego rozszerzoną wersję przedstawił premier Mateusz Morawiecki. W przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami limit ten wzrasta do 2600 kWh. Ostatecznie, jak przekazano w poniedziałek, będzie też specjalny limit dla dużych rodzin i rolników. Dla nich limit zużycia energii elektrycznej wyniesie 3000 kWh. Ustawę w tej sprawie przyjął właśnie rząd.
"Limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 roku" - czytamy w komunikacie KPRM na ten temat.
Jak wyjaśniono, gospodarstwa domowe po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 roku lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.
Rządzący szacują, że z zamrożenia cen energii skorzysta 17 mln gospodarstw domowych
Rząd szacuje, że z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku skorzysta prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G). "Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy ok. 23 mld zł" - poinformowano.
Polacy będą mogli także skorzystać z dodatku elektrycznego. Jest to rozwiązanie dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym tych, które wykorzystują pompy ciepła.
Jak dostać dodatek elektryczny?
"Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł" - czytamy w informacji Kancelarii.
Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. O dodatek elektryczny będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.