Nie tylko prezenty. Paper-works: sztuka pakowania

Fot. paper-works.pl
Największym powodzeniem cieszą się ptaki i ogród botaniczny. Efektowne, zaprojektowane z malarskim rozmachem papiery pakowe sprawiają, że nawet najmniej atrakcyjny prezent stanie się piękny.


Temat pakowania prezentów był dla nas istotny od bardzo długiego czasu – opowiada Olka Osadzińska, która razem z siostrą rozpoczęła niedawno działalność internetowego sklepu z zaprojektowanymi przez siebie papierami do pakowania www.paper-works.pl. - Odpowiedniego papieru do pakowania prezentów szukałyśmy zawsze, potem przywoziłyśmy je z podróży, szukałyśmy właściwie wszędzie, gdzie jechałyśmy na wakacje. W Berlinie w każdym sklepie papierniczym jest fantastyczny wybór pięknych papierów. Mieszkałam tam przez parę miesięcy i chyba wtedy uznałam, że powinno to być normą. W te wakacje frustracja związana z brakiem papieru sięgnęła zenitu i postanowiłyśmy z Gosią, że coś trzeba z tym zrobić – tłumaczy Osadzińska, znana polska ilustratorka i animatorka życia artystycznego.
Jak pomyślała, tak zrobiła. Sama zaprojektowała osiem wzorów eleganckich opakowań. - Mamy wzory inspirowane francuskimi wycinankami z lat 50., XVII-wieczną ceramiką, XIX-wiecznymi rycinami botanicznymi czy motywami z tkanin zaprojektowanych u schyłku poprzedniego wieku – opowiada rysowniczka. Najbardziej efektowne to te pokryte grafikami przedstawiającymi gąszcz liści oraz ptasią rodzinę. - Bardzo nas to cieszy – przyznaje Olka. - Kiedy skończyłam „Ptaki” powiedziałam, że mamy chyba bestseller i to się sprawdza. „Ogród Botaniczny” to wzór nieoczywisty, w dodatku oparty na moich ilustracjach – dlatego też cieszy mnie jego powodzenie. Kotwice – trzeci najbardziej popularny motyw – to ulubiony wzór mojej siostry Gosi. Trochę martwi mnie małe powodzenie Ribambelles, bo prezenty zapakowane w ten papier wyglądają szalenie elegancko – dodaje Osadzińska, która papiery do pakowania zbiera od lat. Jak zdradza uwielbia te projektowane przez Golden Cosmos dla NoBrow, bardzo lubi kolorowe i intensywne wzory, ma nawet specjalną książkę z papierami z francuskimi motywami florystycznymi, z której wydziera się poszczególne arkusze.Przed świętami papiery Paper-Works cieszą się dużym powodzeniem. Dziewczyny jednak nie mają zamiaru spocząć na laurach. Planują ekspansję na każdym możliwym polu – nowe wzory zaprojektowane przez innych artystów, kolejne elementy kolekcji – stationery, pudełka, torby. - Będziemy na pewno rozwijać ten papierowy pomysł – zapewnia Ola.


Papiery można kupić na stronie www. www.paper-works.pl oraz Warszawie w butiku Ani Kuczyńskiej, księgarni Bookoff, oraz w Blind Concept Store, Pies Czy Suka, GaliLu, Bęc, ReSet, Red Onion, oraz Hi End.