Zakochana para
Zakochana para fot. Joanna Siwiec / Agencja Gazeta
Reklama.
W zeszłym roku sprzedaż prezerwatyw spadła o 10 procent, środków hormonalnych o ponad 3 procent. To pierwszy spadek od lat. Niechęć Polaków do zabezpieczania się może dziwić, szczególnie, że z badania prof. Izdebskiego i Polpharmy wynika, że prawie 70 procent z nas jest zadowolonych z seksu. Na jakość współżycia narzeka jedynie 9 procent Polaków. - Co ciekawe kobiety i mężczyźni udzielali bardzo zbliżonych odpowiedzi na to pytanie.
Jedna piąta Polaków w ogóle nie stosuje zabezpieczeń podczas seksu - wynika z badań Durex. Profesor Izdebski w swoim raporcie dodaje, że nadal najczęściej stosowanymi metodami są prezerwatywy (dwie trzecie ankietowanych), tabletki antykoncepcyjne (mniej niż jedna trzecia), stosunek przerywany (jedna piąta) i kalendarzyk małżeński (ponad 10 procent badanych). Coraz więcej panów i pań uważa, że na temat antykoncepcji wiedzą bardzo dużo.
Nie zgadza się z tym jednak prof. Zbigniew Lew-Starowicz. - Wszystko to są gołosłowne deklaracje. W naszym kraju Polacy zadowoleni są z trzech rzeczy: z historii, z pobożności i seksu. Wobec tych rzeczy nasi rodacy są przekonani o swojej doskonałej wiedzy i uważają, że nie muszą tej wiedzy uzupełniać. Dlatego nie wierzę w tego rodzaju deklaracje. Natomiast podkreślam jeszcze raz, że nasze przekonanie o wiedzy nie przekłada się na jej faktyczny stan. Z mojej praktyki zawodowej wynika, że czynnik wykształcenia nie ma tu dużego znaczenia. Moje pacjentki to kobiety często dobrze wyedukowane, ale ich poziom wiedzy o seksie i antykoncepcji jest często bardzo niski a bywa tak, że i zerowy. Co więcej, mam okazję przeprowadzać wykłady na uczelniach i co jest zatrważające, studenci nie posiadają nawet podstaw wiedzy o swoim organizmie, o jego fizjologii i hormonach. Jeżeli studentom trzeciego roku nazwy testosteron czy estrogen nic nie mówią, to o jakiej wiedzy możemy mówić - pytał Lew-Starowicz w rozmowie z Rafałem Kowalczykiem z portalu Open Medica.
Skąd ten spadek?
Zbigniew Lew-Starowicz, tym razem cytowany przez Puls Biznesu stwierdził, że Polacy coraz częściej decydują się na inne formy seksu i być może z tego powodu traci na tym jego tradycyjna forma, a co za tym idzie także producenci środków antykoncepcyjnych. Innego zdania jest profesor Izdebski, który uspokaja, że mniejsze zakupy prezerwatyw wynikają z niżu demograficznego. Profesor uważa, że po kondomy najczęściej sięgają najmłosi, a tych jest coraz mniej. Poza tym od lat nie było w Polsce dużej kampanii związanej z AIDS. Przez to młodzi nie myślą o tym, że mogą się zarazić i rezygnują z używania prezerwatyw.
Seks to zdrowie i lepsza wydajność
Osoby, które często uprawiają dobry seks, lepiej radzą sobie w pracy - Tacy ludzie są szczęśliwsi, bardziej pogodni, a co za tym idzie lepiej też radzą sobie w pracy. Ktoś, kto nie odczuwa satysfakcji z seksu, częściej bywa sfrustrowany, przygaszony. Przybijają go nawet drobne niepowodzenia w pracy – mówi wp.pl Janina Jaroszuk, psycholog społeczny. Z kolei zdaniem dr Magdaleny Łuźniak-Piechy należy pamiętać o psychologicznych kosztach sukcesu. - Za wszystko, co się nam uda w pracy, musimy zapłacić jakąś cenę. Zmienia się tylko waluta. Gdy w pracy odnosimy sukcesy, poświęcamy jej dużo czasu, a wtedy cierpi nasze życie prywatne i seksualne. Jeżeli wysoko oceniasz swoje życie zawodowe i seksualne, to świetnie. To na pewno dobrze wpłynie na twoje samopoczucie. Ale jeżeli tylko coś złego zacznie się dziać w życiu prywatnym, odpadnie nam jedno pozytywne ogniwo to zaczyna się wypalenie zawodowe. I już wtedy trzeba zacząć nad tym pracować, bo można nawet nie zauważyć, jak momentalnie posypie się cała reszta. Taki pracownik nie będzie się nadawał ani do pracy ani do współżycia - mówi Łuźniak-Piecha.
seks polaków
Badanie prof. Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011

Średni wiek inicjacji seksualnej u mężczyzn wynosi 18,1, a wśród kobiet 18,7 roku. I stopniowo się obniża.

Średnia liczba partnerów seksualnych w życiu wynosi 4,28, a średnia liczba stałych związków (trwających ponad 6 miesięcy) 2.

Średnia długość aktu seksualnego (od gry wstępnej, do zakończenia stosunku) wynosi 28 minut, a długość stosunku seksualnego mniej niż 14 minut.

71 proc. Polaków w wieku 15-49, współżyje przynajmniej raz w tygodniu, a 5 proc. mężczyzn i 4 proc. kobiet codziennie.
CZYTAJ WIĘCEJ