Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie otwarty tunel na zakopiance, ale wybrano już jego patronów. Rada Gminy w Jordanowie zdecydowała, że będzie on nosić imię "Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Lech i Maria Kaczyńscy zostaną patronami nowego tunelu na trasie do Zakopanego
Decyzja w tej sprawie została już podjęta przez lokalny samorząd i opublikowana w Dzienniku Ustaw
Konkretna data oddania inwestycji nie jest jeszcze znana
Radni gminy Jordanów zdecydowali w ubiegłym tygodniu, że patronami tunelu na zakopiance pod masywem góry Luboń Mały, będą Lech i Maria Kaczyńscy. Wart około miliarda złotych tunel w 90 proc. przebiega bowiem przez teren tej właśnie gminy.
Taka decyzja radnych przypadła do gustu władzom krajowym. Rada Gminy podjęła uchwałę 27 października, a już 3 listopada opublikowano ją w Dzienniku Urzędowym.
Lech i Maria Kaczyńscy patronami tunelu na zakopiance
Wiemy jednak, że Lech i Maria Kaczyńscy nie byli jedynymi kandydatami na patronów. Wśród nich wymieniany był także generał Stanisław Maczek, dowódca I Dywizji Pancernej, która uczestniczyła w lądowaniu aliantów w Normandii w trakcie II wojny światowej.
Jednym z argumentów, by uhonorować parę prezydencką, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 roku, było to, że Maria Kaczyńska kończyła liceum w pobliskiej Rabce.
Na tę chwilę nadal nie wiadomo, kiedy tunel na zakopiance zostanie oficjalnie otwarty.Nieoficjalnie mówi się, że uroczystość odbędzie się 11 listopada w Święto Niepodległości lub 12 listopada. Lokalni działacze PiS, z którymi rozmawiali dziennikarze zakopiańskiego oddziału "Gazety Wyborczej", liczą, że z tej okazji przyjedzie także Jarosław Kaczyński.
I zapowiedział, że tunel na zakopiance zostanie otwarty w przeciągu kilkunastu dni. Prezydent podkreślił, że proces drążenia tunelu (rozpoczął się w marcu 2017 roku) był obarczony wieloma problemami "gospodarczymi i politycznymi". Duda zwrócił uwagę, że inwestycję dotknęła zarówno pandemia COVID–19, jak i wojna w Ukrainieczy "problemy geologiczne".
Termin oddania tej inwestycji był już kilkukrotnie przekładany. 19 października prezydent RP przekonywał jednak, że inwestycja już niedługo zostanie oddana do użytku. – Ten tunel, można powiedzieć, praktycznie jest już gotowy – zapewnił Duda. Jego zdaniem będzie to "niezwykle ważny moment" i "epokowa zmiana".
Wewnątrz tunelu zostanie zamontowany system pomiaru prędkości, a kierowcy nie będą mogli jechać szybciej niż 100 km/h. Jednak termin ukończenia budowy był wielokrotnie przekładany. Z pierwotnych zapewnień wynikało, że tunel ma zostać oddany do użytku do końca 2021 roku. Później informowano o lutym i czerwcu 2022.
O przesunięcie terminu oddania tunelu wnioskował sam wykonawca. Jak wskazywał, powodem była pandemia i nieobecność pracowników, a także niekorzystne warunki atmosferyczne. Budowa tunelu na zakopiance pochłonie prawie 1 mld zł. Za tę inwestycję odpowiada włoski koncern Webuild.