Czy 11 listopada można jeść mięso? Hierarchowie podjęli kluczową dla katolików decyzję
Michał Koprowski
09 listopada 2022, 17:31·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 09 listopada 2022, 17:31
Święto Niepodległości w tym roku będziemy obchodzić w piątek. Wobec tego wierzący zastanawiają się, czy nie będzie trzeba odmówić sobie potraw mięsnych. Okazuje się, że wielu biskupów postanowiło udzielić dyspensy na 11 listopada.
Reklama.
Reklama.
Według tradycji Kościoła Katolickiego piątek jest dniem pokutnym, podczas którego wierni powinni powstrzymać się od przyjmowania pokarmów mięsnych
Z uwagi na zbliżające się Święto Niepodległości wielu biskupów udzieliło dyspensy
Decyzję w tej sprawie podjęli m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, biskup Andrzej Jeż oraz kard. Kazimierz Nycz
Prawo Kanoniczne o spożywaniu mięsa w piątki
Dla katolików piątek jest dniem pokutnym. Wobec tego Prawo Kanoniczne wskazuje, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".
Czy Święto Niepodległości można traktować jako wspomnianą "uroczystość"? Jak najbardziej, ale decyzję podejmują duchowni, posiadający władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji.
11 listopada, czy można jeść mięso?
Decyzję o odstąpieniu od wstrzemięźliwości wobec spożywania pokarmów mięsnych podjął już m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski udzielił dyspensy "dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania przypadającego w naszej Ojczyźnie w piątek dnia 11 listopada 2022 roku Święta Niepodległości".
Taką samą decyzję podjął biskup tarnowski Andrzej Jeż. "Dekret w sprawie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dnia 11 listopada 2022 r." opublikowano na stronie diecezji tarnowskiej.
"W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła posiada charakter pokutny (por. kan. 1250 i 1251 KPK)" – czytamy. Jak podkreślono w dekrecie, "święto to jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych".
"Dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" – poinformowano.
Jednocześnie biskup Andrzej Jeż "zachęca wiernych do zastąpienia wstrzemięźliwości modlitwą w intencji pokoju na świecie". Dyspensy udzielił również m.in. metropolita warszawski – kard. Kazimierz Nycz.
Z uwagi na możliwość autonomicznego podejmowania decyzji przez zwierzchników poszczególnych regionów warto obserwować komunikaty publikowane na stronach diecezji i archidiecezji. Można się jednak spodziewać, że wszyscy duchowni w naszym kraju udzielą wiernym dyspensy na Święto Niepodległości.