Marzysz o puszystych i miękkich ręcznikach? Oto jak poprawnie je uprać – unikaj tych błędów
redakcja naTemat
15 listopada 2022, 09:12·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 listopada 2022, 09:12
Wyjmujemy ręczniki z pralki... i są szorstkie oraz niemiłe w dotyku. Używanie takich ręczników w łazience nie jest przyjemne, ale jak prać ręczniki, aby były miękkie i puszyste? Wystarczy zastosować się do kilku zasad.
Reklama.
Reklama.
Często zadajemy sobie pytanie: jak często prać ręczniki? Bynajmniej nie po każdym użyciu, bo zbyt częste pranie szybko je zniszczy. Zalecane jest pranie ręczników po 3-5 użyciach, tak aby zachować środki higieny. Częstotliwość prania zależy jednak od warunków w naszej łazience, dlatego niekiedy jesteśmy zmuszeni prać je częściej. Częstsze pranie ręczników zalecane jest również w przypadku choroby.
Po każdym użyciu należy rozwiesić ręcznik w ciepłym miejscu, na przykład na kaloryferze i pozwolić mu wyschnąć. Pamiętajmy jednak, że ręczniki – nawet te, o które bardzo dbamy – nie posłużą nam wiecznie i po jakimś czasie będą wymagać wymiany (należy wymienić ręcznik, który zrobił się cienki, mało puszysty i niechłonny oraz pachnie stęchlizną). Prawidłowe pranie i suszenie ręczników przedłuży jednak ich życie nawet o kilka lat.
Drugie kluczowe pytanie brzmi oczywiście: jak prać ręczniki? Wszyscy marzymy o miękkich, puszystych i pachnących ręcznikach, ale jak to zrobić? Warto zastosować się do kilku kluczowych zasad:
Przed pierwszym praniem namocz ręcznik w zimnej wodzie z małą ilością octu. Dzięki temu w wodzie rozpuści się nadmiar chemicznych substancji, na przykład barwników. Oprócz tego ręcznik będzie bardziej chłonny oraz (dzięki octowi) dłużej zachowa żywy kolor.
Pierz ręczniki z ręcznikami i nie mieszaj ich z innymi rzeczami jak ubrania, bielizna czy koce. Ręczniki dłużej będą puszyste, ale i nie opylą innych pranych materiałów.
Oddzielnie pierz ręczniki kolorowe i jasne. Dzięki czemu białe, kremowe czy jasnobeżowe ręczniki nie zszarzeją i nie zabarwią się od tych w mocnych kolorach.
Przestrzegaj zasad na metce. Dowiemy się z niej, jak prawidłowo uprać ręcznik w zależności od materiału, z jakiego jest on wykonany.
Unikaj wysokich temperatur. Pierz ręczniki w najniższej dopuszczalnej temperaturze, dzięki czemu posłużą ci na dłużej. Najczęstsza temperatura do prania ręczników umieszczana na metkach to 40-60 stopni Celsjusza.
Ustaw program na delikatny (liczba obrotów podczas wirowania powinna być jak najmniejsza), dzięki czemu przedłużysz życie ręczników oraz unikniesz zagnieceń.
Stosuj inny detergent do prania białych tkanin, a innych do kolorowych, dzięki czemu dłużej utrzymasz żywy i świeży kolor ręczników.
Używaj tylko tyle detergentu, ile jest zalecane. Zbyt duża ilość proszku lub płynu do prania jest zabójcza szczególnie dla białych ręczników, które szybko przybiorą szarawy kolor.
Unikaj chlorowego wybielacza, gdyż może on odbarwić kolory na ręczniku. Bezpieczną alternatywą dla chemicznych wybielaczy są np. wybielacze tlenowe.
Nie stosuj płynów zmiękczających do prania, gdyż zmniejszają one chłonność ręczników.
Raz na jakiś czas dodaj do prania szklankę białego octu lub pół szklanki sody oczyszczonej. Pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów (biały ocet), a twoje ręczniki będą bardziej miękkie i puszyste (biały ocet / soda oczyszczona). Oba te sposoby można połączyć.
Nie pierz ręczników w twardej wodzie. To twarda woda często jest winna szorstkich i brzydko pachnących ręczników. W takim wypadku używaj płynu zamiast proszku do prania. Rozwiązaniem problemu bardzo twardej wody może być z kolei kupno zmiękczacza wody.
Jak suszyć ręczniki?
Dla kondycji naszych ręczników istotne jest również to, jak je suszymy po praniu. Jak suszyć ręczniki?
Najlepiej suszyć ręczniki w suszarce bębnowej, dzięki czemu będą bardziej miękkie i puszyste. Ustaw suszenie na małą temperaturę i wyjmij ręczniki z bębna od razu po wysuszeniu, a następnie delikatnie nimi potrząśnij i je złóż.
Jeśli nie masz suszarki bębnowej, rozwieś ręczniki na świeżym powietrzu, ale nie w bezpośrednim słońcu, gdyż kolory ulegną wyblaknięciu. Zimą rozwieś je w suchym i ciepłym miejscu, w którym swobodnie przepływa powietrze. Pamiętaj, aby równo je rozwiesić, dzięki czemu unikniesz zagnieceń.
Zanim schowasz ręczniki do szafki, upewnij się, że w pełni wyschły.
Nie prasuj ręczników, gdyż prasowanie zmniejsza chłonność materiału i sprawia, że szybko staje się szorstki. Jeśli jednak musisz to zrobić (bo na przykład nierówno wywiesiłeś ręcznik po praniu), ustaw temperaturę na maksymalnie 150 stopni Celsjusza i włącz funkcję pary wodnej.