Czy tegoroczna zima będzie surowa? Na to pytanie odpowiedzi eksperci z leśnictwa: Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina. Stwierdzili oni, że "widać to już po zachowaniu niedźwiedzi". Aktualne prognozy i ostrzeżenia przedstawili też synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Reklama.
Reklama.
Niedźwiedzie mają być wyjątkowe dobrze przygotowane do zimy, co oznacza, że może być ona mroźna.
Należy spodziewać się również intensywnych opadów śniegu.
Potwierdzają to modele, które przedstawiło IMGW.
Niedźwiedzie przygotowane do zimy
Podczas spotkania zorganizowanego z okazji Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie leśniczy Nadleśnictwa Baligród Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina z leśnictwa Roztoki zdradzili, jaka zima czeka nas w tym roku.
– Zapowiada się sroga, śnieżna i mroźna zima. To widać po zachowaniu niedźwiedzi, po ich wyjątkowej otyłości w tym roku. Nabrały dużo sadła, co zapowiada długą, tęgą zimę – powiedział Nóżka cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Natomiast Scelina podkreślił, że "niedźwiedzie nabrały masy, ponieważ w tym roku był duży urodzaj orzeszków bukowych", co zdarza się niezwykle rzadko.
– Obfity urodzaj zdarza się co pięć, osiem, czasem dwanaście lat. Właśnie wtedy wszystkie zwierzęta, nie tylko niedźwiedzie, również te drobniejsze, zajadają się tymi nasionami na potęgę. To bardzo pożywne i kaloryczne źródło pokarmu – wyjaśnił.
Kolejną wskazówką, że tegoroczna zima raczej nie będzie łagodna, jest według specjalistów duży urodzaj drzew owocowych. – I tych przy gospodarstwach, i tych w dzikich bieszczadzkich sadach. Do tej pory można zajadać się jabłkami i to właśnie czynią niedźwiedzie. Im bardziej dojrzałe, tym bardziej im smakują – dodał Nóżka.
Prognozy IMGW w sprwie intensywnych opadów śniegu
Zimowa pogoda już dała swoje znaki w całej Polsce. W sobotę IMGW wydał swoje alerty pogodowe przed intensywnymi opadami śniegu dla województw: zachodniopomorskiego (do godz. 21:00), pomorskiego (do północy), kujawsko-pomorskiego (do godz. 3:00 w niedzielę), wielkopolskiego (do północy) oraz lubuskiego (do północy).
Synoptycy podkreślają, że w regionach tych prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.
Jak informowaliśmy w naTemat.pl aktualne modele pogodowe pokazują, że zima 2022/2023 ma być śnieżna. W grudniu suma opadów ma przekroczyć normę z lat 1991-2020.
Oznaczać to będzie częste opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. Średnia temperatura wyniesie od minus 3,1 do plus 3 stopni Celsjusza. Możliwe będą przejściowe burze.
Opady śniegu pojawią się w połowie grudnia i mają się utrzymać przez kilka dni. Mocniejszych opadów śniegu należy spodziewać się w styczniu 2023 roku.
Styczeń 2023 w miesięcznej skali ma być miesiącem ciepłym. Temperatura powinna być o 2 stopnie wyższa od normy wieloletniej. Mróz ma zaatakować w drugiej połowie stycznia. Ma być to odczuwalne szczególnie w dniach 18-27 stycznia. Wówczas termometry mogą pokazać w dzień od minus 4 do nawet minus 19 stopni w górach.