W weekend amerykańskie media przekazały smutną wiadomość o śmierci Jasona Davida Franka, który wcielał się w zielonego wojownika w serialu "Power Rangers". Co dzieje się z resztą obsady kultowego serialu?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Power Rangers" to kultowy serial akcji, który w Polsce emitowano od 1997 roku.
W weekend amerykańskie media przekazały tragiczną informację o śmierci Jasona Davida Franka, który wcielał się w produkcji w zielonego wojownika.
Co się dzieje z resztą obsady "Power Rangers"?
Jason David Frank (Tommy Oliver, Zielony Wojownik, Biały Wojownik)
O Jasonie Davidzie Franku w ostatnich dniach jest najgłośniej. Aktor wcielający się w Zielonego, a następnie Białego Wojownika, popełnił samobójstwo w wieku 49 lat i osierocił piątkę swoich dzieci.
Co ciekawe, początkowo jego rola zaplanowana była jedynie na czternaście odcinków, jednak ze względu na popularność, jaką zyskał jego bohater, Frank powrócił jako wspomniany Biały Ranger.
Przed śmiercią Frank chętnie angażował się w projekty związane z franczyzą, wystąpił m.in. w ostatnim filmie "Power Rangers" z 2017 roku, w którym zagrali również Dacre Montgomery ("Stranger Things") oraz Elizabeth Banks ("Dzień z życia blondynki"). Poza aktorstwem zajmował się również sztukami walki, jak taekwondo, judo czy tajski boks.
Amy Jo Johnson (Kimberly Ann Hart, Różowa Wojowniczka)
Przed wcieleniem się w rolę Różowej Wojowniczki Amy Jo Johnson była uznaną gimnastyczką. Z grania Kimberly Ann Hart zrezygnowała już w 1995 roku (później powróciła w filmie "Turbo" z 1997 roku), by zagrać w produkcji telewizyjnej J.J. Abramsa "Felicity".
Kariery aktorskiej specjalnie jednak nie rozkręciła – do jej największych osiągnięć poza wspomnianymi tytułami należą epizodyczne role w takich serialach jak "Ostry dyżur" czy "Spin City". Johnson nagrała także trzy płyty, jednak nie odniosły one wielkiego komercyjnego sukcesu.
Lepiej niż w aktorstwie i muzyce Amy poradziła sobie z reżyserią. Johnson była za kamerą dwóch uznanych filmów krótkometrażowych: Bent (2013) i Lines (2014), a także dwóch pełnometrażowych tytułów: "The Space Between" oraz "Tammy's Always Dying" z Felicity Huffman.
Austin St. John (Jason Lee Scott, Czerwony Wojownik)
O Austinie St. Johnie wcielającym się w Czerwonego Rangera swego czasu krążyło sporo plotek. Aktor miał bowiem nieco zmienić branżę i zająć się... gejowskim porno. Okazuje się jednak, że prawda wygląda "nieco" inaczej.
Grający Jasona Lee Scotta aktor faktycznie porzucił Hollywood, ale nie dla branży filmów dla dorosłych, a dla ratownictwa medycznego. John czasami robi jednak wyjątki i powraca w roli Wojownika na konwentach dla fanów.
W maju 2022 roku nad byłym gwiazdorem telewizyjnego hitu zebrały się czarne chmury. St. John został oskarżony o federalne oszustwa finansowe związane z ustawą CARES (mającą wspierać biznesy podczas pandemii koronawirusa). Jeśli aktor zostanie skazany, grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności.
Walter Jones (Zack Taylor, Czarny Wojownik)
Walter Jones grał Czarnego Rangera przez pierwszy sezon i połowę drugiego. Nie odszedł jednak z serialu na dobre – dzięki swoim umiejętnościom wokalnym podkładał głos pod wiele złoczyńców i potworów w "Power Rangers".
Podobnie jak inni aktorzy i aktorki wcielający się w kultowych wojowników, Jones nie zrobił oszałamiającej kariery, ale pojawił się w paru głośnych tytułach takich jak "Buffy: Postrach wampirów" czy "Gwiazdorskie życie". Głos aktora można było też usłyszeć w słynnej grze "Red Dead Redemption".
Jones ma też na swoim koncie jedno "wybitne" osiągnięcie. Aktor wystąpił we wrestlingowym filmie "Backyard Dogs" (2000), który do 2007 roku był najniżej ocenianą produkcją na portalu IMDb.
David Yost (Billy Cranston, Niebieski Wojownik)
David Yost pojawił się w roli Niebieskiego Wojownika w ponad 200 odcinkach "Power Rangers" – żaden inny aktor czy aktorka nie pojawili się w roli Rangera tyle razy. Yost wystąpił również w filmie braci Coen "Ladykillers, czyli zabójczy kwintet" oraz był producentem programu "Żony Beverly Hills".
Niestety, w życiu osobistym aktor mierzył się z wieloma problemami – przeżył załamanie nerwowe oraz poddał się terapii konwersyjnej mającej "wyleczyć" go z homoseksualizmu, na którą zdecydował się po latach zastraszania na planie. Ostatecznie Yost pogodził się jednak ze swoją orientacją i został działaczem organizacji LGBT+.
W maju 2018 roku, gdy franczyza "Power Rangers" została wykupiona przez Hasbro, Yost poinformował za pośrednictwem Twittera, że chętnie pomógłby przy produkcji filmu "Mighty Morphin Power Rangers", który ma powstać na zlecenie Netfliksa. Ostatecznie potwierdzono, że Yost oraz Walter Jones powrócą w produkcji w 2023 roku.
Thuy Trang (Trini Kwan, Żółta Wojowniczka)
Wcielająca się w Żółtą Wojowniczkę Thuy Trang to imigrantka z Wietnamu, która zaczynała karierę od spotów reklamowych. Z serialu "Power Rangers" odeszła w tym samym czasie, co Austin St. John i Walter Jones.
Razem z nimi zresztą 4 stycznia 1995 roku Thuy poprowadziła prelekcję na temat sztuk walki oraz zaprezentowała podstawowe techniki w budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Udzieliła też wywiadu do filmu "Encyclopedia of Martial Arts: Hollywood Celebrities", skupiającego się na historii azjatyckich sztuk walki oraz roli, jaką odegrały w amerykańskim przemyśle filmowym.
Trang zagrała także niewielkie rólki w filmach "Szklanką po łapkach" oraz "Kruk 2: Miasto Aniołów". Jak dalej potoczyłaby się jej kariera w Hollywood, tego się już nie dowiemy – aktorka zginęła w tragicznym wypadku samochodowym w 2001 roku. Koledzy i koleżanki z planu serialu, z którego Thuy była najbardziej znana, pojawili się na jej pogrzebie.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.