nt_logo

Rzeczy, których nigdy nie robi w związku samica Alfa. 10 rad od silnej kobiety

Agnieszka Miastowska

24 listopada 2022, 08:49 · 3 minuty czytania
Samica Alfa to coraz częściej używany termin. Opisuje kobietę silną i niezależną, ale pełną ciepła i kobiecej solidarności. W związku zaangażowaną, ale niepróbującą nigdy gonić za mężczyzną. Taką, która umie wyznaczać granice. O tych zasadach kobiety mówią "chciałabym znać je wcześniej". Oto 10 rzeczy, których w związku nie zrobi silna i pewna swojej wartości kobieta.


Rzeczy, których nigdy nie robi w związku samica Alfa. 10 rad od silnej kobiety

Agnieszka Miastowska
24 listopada 2022, 08:49 • 1 minuta czytania
Samica Alfa to coraz częściej używany termin. Opisuje kobietę silną i niezależną, ale pełną ciepła i kobiecej solidarności. W związku zaangażowaną, ale niepróbującą nigdy gonić za mężczyzną. Taką, która umie wyznaczać granice. O tych zasadach kobiety mówią "chciałabym znać je wcześniej". Oto 10 rzeczy, których w związku nie zrobi silna i pewna swojej wartości kobieta.
Rzeczy, których nie robi w związku samica Alfa. 10 rad od silnej kobiety Fot. Pexels
  • Oto 10 rzeczy, których w związku nie robi samica Alfa
  • Silna kobieta umie postawić granice i jasno określić oczekiwania
  • Jest wrażliwa, ale umie odnaleźć się w świecie zarówno zaangażowana w związek, jak i sama

10 rzeczy, których w związku nie robi samica Alfa

Kim jest samica Alfa? Samica Alfa nie jest terminem psychologicznym, ale używamy go do określenia konkretnego typu kobiet, których obecnie jest coraz więcej. Kobiet silnych, samowystarczalnych i niezależnych.  Jak mówiła w rozmowie z naTemat.pl psycholożka Katarzyna Kucewicz prawdziwa Alfa to kobieta, która dobrze czuje się w relacji ze sobą i dzięki temu potrafi traktować innych z szacunkiem i życzliwością. Sprawdź jej inne zachowania i zobacz, czy sama możesz nazywać się Alfą.

1. Nie porównuje się do innych

Do byłych kobiet swojego partnera ani jego koleżanek czy znajomych. Nie dąży do ideału, którym jest inna osoba. Buduje swoje poczucie wartości na solidnych fundamentach.

2. Nie uważa wrażliwości za słabość

Ceni swojego partnera za jego wrażliwą stronę i nie posługuje się hasłami "męski/niemęski". Nie wstydzi się także swojej wrażliwej kobiecej strony. Kobieta Alfa akceptuje i docenia zarówno swoją silną, jak i wrażliwą część. Ma kontakt ze swoimi emocjami i się ich nie wstydzi – potrafi czasem być smutna, słaba, rozpłakać się. Pielęgnuje ją w sobie, bo wie, że dzięki niej odczuwa rzeczy "bardziej". Nie goni jednak za miłością.

3. Nie stara się kontrolować i zmienić swojego partnera

Wie, że nie jest dla swojego partnera matką, która będzie go wychowywać, troszczyć się i kontrolować, nie oczekując nic w zamian. Jest świadoma, że próba zmienienia partnera kończy się byciem "złą policjantką", której ten nie będzie miał za partnerkę. Nie zmarnuje całej swojej energii i czasu na kogoś, kto potrzebuje kontroli nad sobą.

4. Nie obwinia siebie samej, gdy coś się nie uda

Wie, że związki czasem nie działają. Jeśli popełni błąd - przeprasza i stara się go naprawić. Jeśli jej relacja nie zadziałała z innego powodu, przyjmuje to i nie obwinia siebie samej.

5. Nie porzuca na rzecz partnera planów i marzeń

Angażuje się w związek, ale wie, że ostatecznie musi umieć polegać na sobie, bo żadna relacja nie sprawi, że jej plany i marzenia spełnią się za nią. Nie porzuca swoich celów, niektóre dzieli ze swoim partnerem, o inne walczy sama.

6. Nie toleruje złego traktowania

Jasno sygnalizuje, gdzie są jej granice. Jeśli partner je przekroczy, wyraża jasny sprzeciw, a gdy czuje, że została potraktowana źle, potrafi odejść. Wie, że związek ma być źródłem miłości i wzajemnego wsparcia, a nie zabierać z niej więcej, niż jej dawać. Jej siła tkwi w tym, że potrafi głośni powiedzieć "nie" i cicho odejść, gdy nie dostanie należnego jej szacunku.

7. Nie zadowala się bylejakością w związku, wie na co zasługuje

Nie chce od partnera w związku minimum. Minimum uwagi, zaangażowania, wsparcia. Nie chce musieć przypominać swojemu mężczyźnie o tym, by ten poświęcił jej czas, zainteresował się jej planami, kupił jej kwiaty i pamiętał o rocznicy. Daje od siebie w związku dużo, więc dużo też wymaga.

8. Nie ściąga partnera na dno, by poczuć się lepiej

Wiatru w skrzydła dodają jej sukcesy swojego partnera. Wspiera go, motywuje do działania i nie pozwala się poddać. Nie mści się. Wie, że karma wraca i nie ma potrzeby kogoś upokarzać, nawet jeśli ten nie zachował się fair.

9. Nie toleruje zdrady

Wie, że walka o kogoś dla kogo wierność jest problemem, nie ma sensu. Jest przekonana o swojej wartości i jeśli jej partner zaangażuje uczucia gdzieś indziej, zamknie mu drzwi przed nosem.

10. Nie infantylizuje swojego zachowania w nadziei na opiekę

Nie jest przy swoim partnerze dzieckiem, które prosi o opiekę. Nie kładzie na niego odpowiedzialności za kluczowe kwestie w ich związku. Oczekuje troski, bo sama ją daje, ale nie szuka w partnerze ojca czy opiekuna. Lubi być traktowana jako priorytet, a nie ktoś, kto sam sobie nie poradzi.