W piątek w rejonie Zalewu Szczecińskiego pojawią setki policjantów. Akcję zaplanowano m.in. w okolicach Szczecina, Świnoujścia i Goleniowa. Funkcjonariusze mają ćwiczyć ochronę obiektów tzw. infrastruktury kluczowej.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
To będą pierwsze tak duże działania w tym rejonie. Policja informuje, że w piątek na terenie siedmiu powiatów województwa zachodniopomorskiego może pojawić się kilkadziesiąt radiowozów i kilkuset funkcjonariuszy.
Policjanci uspokajają także, że nie dzieje się nic złego – na ten dzień zaplanowano bowiem ćwiczenia ochrony obiektów infrastruktury kluczowej, jak podaje Onet – między innymi Terminalu LNG w Świnoujściu.
– Ćwiczenia odbędą się w powiatach: szczecińskim, gryfińskim, świnoujskim, goleniowskim i gryfickim – tłumaczy podinsp. Alicja Śledziona, rzeczniczka zachodniopomorskiej policji. Zaplanowano je między godziną 8:00 a 12:00.
Chodzi o ćwiczenia dowódczo-sztabowe Neptun 22, które zostały podzielone pięć epizodów. Funkcjonariusze nie zdradzają szczegółów dotyczących planowanych działań.
Lokalny portal swinoujskie.info ze Świnoujścia podaje, że w mieście należy spodziewać się utrudnień w ruchu – szczególnie w rejonie terminala LNG i przyległego kompleksu leśnego. "Ruch pojazdów na ul. Ku Morzu, na odcinku od zjazdu z wiaduktu do ronda przy parkingu, zostanie wstrzymany" – czytamy.
W Wielkopolsce zawyły syreny alarmowe
W czwartek 24 listopada, tyle że w innym województwie, również odbyły się ćwiczenia. Jak informowaliśmy w naTemat, w całej Wielkopolsce zawyły syreny alarmowe. Tego dnia organizowano trening sprawności systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania.
"Trening jest przeprowadzany regularnie i ma na celu sprawdzenie funkcjonowania wojewódzkiego systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania, a także jego doskonalenie" – przekazał Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Celem testu było ponadto "ulepszanie systemu obiegu informacji w województwie z wykorzystaniem dostępnych środków łączności". "Tak, aby w chwili realnego zagrożenia mieszkańcy Wielkopolski byli w odpowiednim czasie o nim poinformowani" – dodano w komunikacie.
W ćwiczeniach wzięły udział wyznaczone przez Urząd Wojewódzki jednostki samorządu terytorialnego szczebla powiatowego i gminnego, a także instytucje wchodzące w skład administracji zespolonej i niezespolonej, czyli np. kuratoria oświaty, instytucje rządowe działające w terenie, ale także urzędy skarbowe.