nt_logo

Libeskind uhonorowany w Łodzi. Amerykański architekt odebrał klucze do bram miasta

Klaudia Łyszkowska

29 listopada 2022, 22:12 · 2 minuty czytania
Łódzkie władze miejskie nadały kolejny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Otrzymał go Daniel Libeskind, światowej sławy architekt pochodzenia polskiego. Planista miejski z USA odebrał tytuł oraz symboliczny klucz do bram miasta z rąk prezydent Hanny Zdanowskiej.


Libeskind uhonorowany w Łodzi. Amerykański architekt odebrał klucze do bram miasta

Klaudia Łyszkowska
29 listopada 2022, 22:12 • 1 minuta czytania
Łódzkie władze miejskie nadały kolejny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Otrzymał go Daniel Libeskind, światowej sławy architekt pochodzenia polskiego. Planista miejski z USA odebrał tytuł oraz symboliczny klucz do bram miasta z rąk prezydent Hanny Zdanowskiej.
Daniel Libeskind, amerykański architekt polskiego pochodzenia, otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Fot. Grzegorz Michalowski/East News
  • Daniel Libeskind to znany na całym świecie amerykański architekt i planista miejski polskiego pochodzenia
  • Urodził się w Łodzi i do dziś podkreśla swoje korzenie i sentymentalne przywiązanie do miasta
  • 29 listopada Libeskind otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi

Daniel Libeskind urodził się w Łodzi 12 maja 1946 roku w rodzinie polskich Żydów. Gdy miał 11 lat przeniósł się do Izraela, a potem wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Jest wybitnym architektem i planistą miejskim, autorem projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku. Sławę i uznanie na całym świecie zyskał dzięki wizjonerskim projektom budynków przypominających niesamowite rzeźby jak np. Muzeum Żydowskie w Berlinie.

Odpowiadał za projekt apartamentowca, popularnie nazywanym Żaglem Libeskinda, przy ulicy Złotej 44 w Warszawie. W rodzinnej Łodzi zaprojektował budynek Łódź Architecture Center, który ma stanąć na rogu ulicy Włókienniczej i Kilińskiego. Do dziś podkreśla swoje polskie korzenie i sentymentalne przywiązanie do miasta. Był m.in. ambasadorem Łodzi w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Daniel Libeskind otrzymał honorowy tytuł i klucz do bram miasta Łodzi

We wtorek, podczas uroczystości w magistracie, Libeskind odebrał honorowy tytuł oraz symboliczny klucz do bram miasta z rąk prezydent miasta Hanny Zdanowskiej i przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Marcina Gołaszewskiego.

– Mam nadzieję, że pobyt w Łodzi, mieście w którym pan się urodził i spędził wczesne lata dzieciństwa, i kolejne spojrzenie na nasze miasto, z perspektywy ostatnich lat, jest dla pana dobrym przeżyciem. My, łodzianie, jesteśmy dumni, że jest pan jednym z nas. Dlatego dziś mam zaszczyt wręczyć panu Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi. Proszę przyjąć ten honor z najlepszymi życzeniami od wszystkich mieszkańców naszego miasta – powiedziała prezydent miasta Hanna Zdanowska.

Przedstawiciele łódzkiego samorządu zaznaczają, że "honorowe obywatelstwo jest szczególnym wyróżnieniem za godną najwyższego uznania działalność na rzecz promocji miasta".

Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi

Jak informuje portal ŁÓDŹ.pl, Honorowe Obywatelstwo Miasta Łodzi przyznawane jest za godną najwyższego uznania działalność na rzecz miasta we wszystkich dziedzinach życia społecznego, a zwłaszcza nauki, kultury, gospodarki i polityki.

Do tej pory tym tytułem wyróżniono 25 osób, m.in. papieża Jana Pawła II oraz jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim Marka Edelmana. Honorowy tytuł otrzymali także aktor Jan Machulski, pisarz Andrzej Sapkowski, himalaista Piotr Pustelnik i muzyk Michał Urbaniak. Od niedawna Honorowym Obywatelstwem Miasta Łodzi mogą pochwalić się również raper O.S.T.R. i koszykarz Marcin Gortat.