Adres IP będzie wśród chronionych danych osobowych? UE chce zaostrzyć przepisy

Adres IP może w przyszłości zostać objęty przepisami o ochronie danych osobowych
Adres IP może w przyszłości zostać objęty przepisami o ochronie danych osobowych Fot. shutterstock.com
Unia Europejska chce ujednolicić i polepszyć przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Nowe regulacje zakładają, między innymi, że do takich danych należałby nawet adres IP komputera. Ale, jak zwykle w przypadku unijnych przepisów, tak i te budzą kontrowersje.


Zmian w prawie o ochronie danych osobowych chce Komisja Europejska. KE planuje, przede wszystkim, ujednolicić prawo w tym zakresie. Szykowane przez komisję przepisy mają być bardziej restrykcyjne niż te, które dzisiaj obowiązują w Polsce – informuje Interia.pl.

Zobacz też: Korupcja, piractwo, lewe zwolnienia. Czy da się zmierzyć polską nieuczciwość?

Według planu KE, nowe prawo miałoby obejmować "wszelkie informacje, które można przypisać do danej osoby". W tym, na przykład, adres IP komputera i informacje zawarte w plikach cookies. W zamyśle Komisji ma to ograniczyć handel danymi internautów, na którym zarabiają internetowe giganty: Google czy Facebook.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski, choć ma zastrzeżenia co do niektórych przepisów, zadeklarował, że Polska poprze taki projekt Komisji Europejskiej. Przeciwko są przedsiębiorcy, którzy twierdzą, że uznanie adresu IP lub danych z cookies za chronione dane osobowe może znacznie utrudnić działalność wielu firm, a także ograniczać ich rozwój w dziedzinie nowych technologii i innowacji. Protest w tej sprawie już wystosował m.in. PKPP Lewiatan.


Czytaj też: Służby specjalne wiedzą wszystko. Dlatego ABW prenumeruje "Dobre Wnętrze" i "Vademecum Bibliotekarza”?

Nowe unijne przepisy mają też ujednolicać inne kwestie: na przykład kary za łamanie praw dotyczących ochrony danych osobowych czy "prawa do zapomnienia" – czyli możliwości wykasowania swoich wszelkich danych z sieci. Póki co jest to dopiero projekt, ale niewykluczone, że wzbudzi spore zainteresowanie wśród internautów, skoro ma tak diametralnie zmienić podejście do danych umieszczanych w internecie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY
0 0Tata po szwedzku. Gdy zobaczyłem, jakimi super ojcami są Szwedzi, z początku nie mogłem uwierzyć
0 0Ruszamy z dadHERO.pl, lifestyle'owym serwisem dla ojców

DADHERO

0 0Osiem rzeczy, których nauczyła mnie 11-letnia córka
0 0Czemu to trwało tyle lat?! W końcu ktoś stworzył adidasy, w których można chodzić całą zimę
0 07 rzeczy, które sprawiają, że Kaczyński ma ból głowy po wyborach. Nie będzie świętowania
0 0Wynik KO z Białegostoku to lekcja dla całej opozycji. Oto człowiek, który zrobił najlepszą kampanię