
29 listopada singapurski parlament zniósł prawo, które zabraniało kontaktów seksualnych między mężczyznami. Jednocześnie zostały zmienione zapisy w konstytucji na niekorzyść osób LGBT+, które uniemożliwiają im ubieganie się w sądzie o legalizację małżeństw jednopłciowych.
Rząd w Singapurze zalegalizował kontakty intymne między mężczyznami
Do tej pory, formalnie, intymne kontakty mężczyzn były uznawane za przestępstwo. Prawo jednak od wielu lat nie było stosowane w praktyce. – Kontaktu seksualnego między mężczyznami nie można już uważać za przestępstwo – powiedział minister sprawiedliwości Kasiviswanathan Shanmugam.
Artykuł 377A, który zakazywał stosunków seksualnych między osobami płci męskiej, przewidywał maksymalny wyrok dwóch lat więzienia. Singapur był wielokrotnie krytykowany przez środowiska LGBT za dyskryminację i archaiczność, zasady te obowiązywały od czasu, gdy kraj był kolonią brytyjską.
Ograniczenie praw osób LGBT+ do małżeństw jednopłciowych
Równocześnie ze zniesieniem prawa o zakazie kontaktów seksualnych między mężczyznami rząd Singapuru zdecydował o przyjęciu poprawki do konstytucji. Zmiana nawiązuje do definicji małżeństwa, która wyjaśnia, że małżeństwo może być zawarte tylko między kobietą a mężczyzną. Nie podano jednak informacji, od kiedy zmiany zaczną obowiązywać.
– Będziemy starać się utrzymać równowagę, aby utrzymać stabilne społeczeństwo z tradycyjnymi, heteroseksualnymi wartościami rodzinnymi, ale z przestrzenią dla homoseksualistów do życia i wnoszenia wkładu w społeczeństwo – powiedział minister Shanmugam.
Mieszane uczucia aktywistów LGBT+
Jak podaje agencja Reuters, w związku z podjętymi przez singapurski rząd decyzjami, aktywiści LGBT+ mają mieszane uczucia. Z jednej strony cieszą się, że związki między mężczyznami przestały być nielegalne, z drugiej zaś poprawkę do konstytucji określają jako "rozczarowującą", ponieważ "obywatele nie będą mogli stawiać prawnych wyzwań w kwestiach takich jak definicja małżeństwa i rodziny".
Według ankiety przeprowadzonej przez Institute of Policy Studies w 2018 roku stosunek do homoseksualizmu w Singapurze uległ gwałtownej zmianie. Blisko 42 procent osób w wieku 18-25 lat zaakceptowało małżeństwa osób tej samej płci.
Kary za homoseksualizm
W Singapurze od połowy lat sześćdziesiątych aż do 2007 roku prawo mówiło o karaniu za "niezgodny z naturą stosunek płciowy z mężczyzną, kobietą i zwierzętami". Groziło za to dożywotnie pozbawienie wolności. Homoseksualni mężczyźni podlegali natomiast specjalnemu paragrafowi z kodeksu karnego, który decyzją parlamentu został zniesiony.
Paragraf przewidywał kary dla mężczyzn, którzy "publicznie lub prywatnie popełniali, usiłowali popełnić lub namówić inną osobę do popełnienia czynu nieprzyzwoitego z inną osobą płci męskiej". Groziło im za to do dwóch lat więzienia.
Zobacz także