Oni też zalegalizowali małżeństwa jednopłciowe. "To prawo powinno obowiązywać od dawna"
Michał Koprowski
05 października 2022, 20:23·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 października 2022, 20:23
We wtorek słoweńskie Zgromadzenie Państwowe przyjęło poprawkę w kodeksie rodzinnym, która zezwala parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw oraz adopcję dzieci. – To prawo, które powinno obowiązywać już od dawna – podkreślił sekretarz stanu Simon Maljevac.
Reklama.
Reklama.
Niższa izba słoweńskiego parlamentu przyjęła poprawkę, która zezwala parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw i adopcję dzieci
Za przyjęciem poprawki głosowało 49 członków, przeciwko było 29, jedna osoba wstrzymała się od głosu
Słowenia to pierwszy kraj należący w przeszłości do bloku komunistycznego, który zdecydował się na taki krok
"Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par tej samej płci"
We wtorek w Zgromadzeniu Państwowym, czyli niższej izbie słoweńskiego parlamentu odbyło się głosowanie ws. przyjęcia poprawki w kodeksie rodzinnym, która umożliwiłaby parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw oraz adopcję dzieci.
Jak podaje portal Euronews, za jej przyjęciem opowiedziało się 49 członków Zgromadzenia. Przeciwko głosowało 29 parlamentarzystów, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. – Dzięki tym zmianom uznajemy prawa par tej samej płci. To prawo, które powinno obowiązywać już od dawna – podkreślił podczas swojego przemówienia słoweński sekretarz stanu Simon Maljevac.
Zmiany wynikają z wyroku miejscowego Sądu Najwyższego z lipca b.r. Stwierdzono wówczas, że definiowanie małżeństwa, jako związku osób różnych płci jest formą dyskryminacji osób homoseksualnych.
Decyzja sądu wywołała w Słoweniiniemałe kontrowersje. Krytykowała ją głównie Słoweńska Partia Demokratyczna, która organizowała protesty w tej sprawie. Słoweniajest pierwszym państwem z dawnego bloku komunistycznego, które zalegalizowało małżeństwa osób tej samej płci oraz umożliwiło im adopcję dzieci – zauważa Euronews.
Jak odpowiedział Zełenski, "każdy obywatel jest niepodzielną częścią społeczeństwa obywatelskiego, dla którego wszystkie prawa i wolności określone w Konstytucji Ukraina rozszerza". Dodał również, że "wszyscy ludzie są wolni i równi w swojej godności i prawach".
Ukraiński prezydent zaznaczył jednak, że zgodnie z art. 51 Konstytucji Ukrainy "małżeństwo opiera się na dobrowolnej zgodzie kobiety i mężczyzny". Następnie zauważył, że art. 157 mówi, iż ustawa zasadnicza "nie może być zmieniana podczas stanu wojennego, ani stanu wyjątkowego". Wobec tego jakiekolwiek zmiany na płaszczyźnie równości małżeńskiej będą mogły zostać wprowadzone dopiero po zakończeniu wojny.