
W Polsce obecnie obowiązują cztery kategorie wojskowe. Z Informacji na stronie Ministerstwa Obrony wynika, że są to:
Czy jest możliwość zmiany kategorii wojskowej w Polsce?
W Polsce można starać się jednak o zmianę kategorii wojskowej. W przypadku zmiany kategorii zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej A lub B na kategorię niższą trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Trzeba oczywiście dołączyć zaświadczenie lekarskie, które udowodni, że nasz stan zdrowia nie pozwala już na służbę w wojsku, do jakiej nas wcześniej przypisano. Sytuacja każdej osoby może się różnić i jej ocena zależy oczywiście od konkretnego stanu zdrowia.
Wielkie ćwiczenia wojskowe w Polsce w 2023 roku
Przypomnijmy, że we wtorek MON informował, że w 2023 roku na ćwiczenia chce powołać nawet 200 tys. Polaków.
Około 17 tys. osób może zostać powołanych do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego. Ponadto wśród nich znajdzie się m.in. 38 tys. żołnierzy rezerwy oraz Polaków, którzy mają uregulowany stosunek do służby wojskowej.
28 580 osób ma zostać powołanych w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym takich w trakcie kształcenia. Jak jednak informował w środę portal Noizz, wbrew pierwotnym zapewnieniom resortu Mariusza Błaszczaka, wezwanie na ćwiczenia zaczęli dostawać Polacy, którzy nigdy kontaktu z wojskiem nie mieli.
Jednym z nich jest Pan Michał, który już dostał do podpisania kartę powołania na miesięczne ćwiczenia, zakończone wojskową przysięgą. Mają się one zacząć w marcu 2023 roku. Warto podkreślić, że taka sytuacja dla wielu osób może wiązać się z utratą pracy ze względu na tak długi okres ćwiczeń, szczególnie kiedy nie mają one umowy o pracę.
Jarosław Wolski, publicysta zajmujący się wojskiem, potwierdził we wpisie w mediach społecznościowych, że Wojskowe Centra Rekrutacji mogą powołać na 30-dniowe ćwiczenia ludzi, którzy na komisji dostali kategorię A, ale zasadniczej służby wojskowej nigdy nie odbyli. "Ratunku przed tym nie ma" – napisał wprost.
Zobacz także