nt_logo

Potężne śnieżyce nadejdą w ten weekend. IMGW wydało zimowe alerty drugiego stopnia

Klaudia Łyszkowska

09 grudnia 2022, 13:44 · 3 minuty czytania
Nadchodzi prawdziwy atak zimy. 30 cm śniegu, zamiecie, siarczysty mróz i oblodzenia. Synoptycy przestrzegają przed pogodową eskalacją. W weekend śnieżyce pojawią się niemal w całym kraju. IMGW wydał alarmy pierwszego, a nawet drugiego stopnia.


Potężne śnieżyce nadejdą w ten weekend. IMGW wydało zimowe alerty drugiego stopnia

Klaudia Łyszkowska
09 grudnia 2022, 13:44 • 1 minuta czytania
Nadchodzi prawdziwy atak zimy. 30 cm śniegu, zamiecie, siarczysty mróz i oblodzenia. Synoptycy przestrzegają przed pogodową eskalacją. W weekend śnieżyce pojawią się niemal w całym kraju. IMGW wydał alarmy pierwszego, a nawet drugiego stopnia.
IMGW wydał alarmy drugiego stopnia przed marznącymi opadami, powodującymi powstanie gołoledzi. Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed marznącymi opadami i gęstymi mgłami
  • W najbliższych dniach na terenie całego kraju pojawią się potężne śnieżyce, a termometry nie pokażą dodatnich temperatur
  • Synoptycy ostrzegają przed trudnymi warunkami pogodowymi i coraz częściej mówią o nadchodzącej zimie 10-lecia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy drugiego stopnia przed opadami marznącymi, powodującymi powstanie gołoledzi. Na drogach będzie ślisko i niebezpiecznie. Obowiązują też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i gęstymi mgłami. Z najnowszych prognoz wynika, że w ciągu najbliższych dni pojawią się mocne opady śniegu, możliwe są też zawieje. Termometry mogą nie pokazać dodatnich temperatur.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed marznącymi opadami

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed opadami marznącymi w województwie śląskim (w powiecie żywieckim, cieszyńskim i bielskim) oraz małopolskim (w powiecie tatrzańskim, nowotarskim, suskim, limanowskim, myślenickim i nowosądeckim).  Prognozowane są słabe, umiarkowane opady marznącego deszczu. W nocy marznące mżawki mogą powodować gołoledź. Alerty będą ważne od godziny 14.30 w piątek do godziny 7 w sobotę.

Głównie na Pomorzu i w zachodniej części kraju pojawiły się także alerty pierwszego stopnia przed oblodzeniem oraz gęstymi mgłami. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna ma wynosić od -6 do -2 stopni Celsjusza.

Nadchodzi mroźna zima - pogoda na weekend 10 i 11 grudnia

Synoptycy ostrzegają, że już w sobotę, przede wszystkim na południu kraju, może mocno sypnąć śniegiem. IMGW planuje wydać pomarańczowe alerty przed zimowym zagrożeniem w województwie podkarpackim, małopolskim, śląskim, świętokrzyskim.

Natomiast w niedzielę prognozy pokazują, że wielkie opady śniegu mogą pojawić się w niemal całym kraju. Intensywnym opadom będą towarzyszyć zamiecie śnieżne. Prawdopodobnie będą obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim i dolnośląskim.

Pogoda na przyszły tydzień

Synoptycy ostrzegają, że w kolejnych dniach w czasie opadów będzie wzrastała prędkość wiatru - od 70 do 90 km/h, co może spowodować rozległe zawieje i zamiecie śnieżne

Ponadto w nocy z wtorku na środę zaczną się siarczyste mrozy i oblodzenie. W połowie przyszłego tygodnia temperatura spadnie do nawet -13 stopni. Natomiast w górach termometry mogą pokazać  -20 stopni Celsjusza.  Najcieplej ma być na północy,  około -5 stopni.

Czeka nas zima 10-lecia

Według najnowszych prognoz w grudniu będziemy mieli do czynienia z potężnymi śnieżycami, które mogą wystąpić w całej Polsce, ale największy przyrost pokrywy śnieżnej zdaniem synoptyków ma wystąpić w województwie zachodniopomorskim. W tym rejonie ma utrzymywać się do 30 cm śniegu.

Z powodu pogody kierowcy będą zmagali się z utrudnieniami w ruchu drogowym. Takie śnieżyce potrafią również skutkować przerwami w dostawach prądu.