Zaśnieżony chodnik lub ulica? Podpowiadamy, gdzie to możesz zgłosić
redakcja naTemat
12 grudnia 2022, 10:05·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 12 grudnia 2022, 10:05
Weekendowe obfite opady śniegu sprawiły, że wielu Polaków musiało w poniedziałek rano zmagać się z zaspami na chodnikach i ulicach. Nie każdy jednak wie, gdzie zgłosić, że dana trasa nie została odśnieżona. Podpowiadamy, gdzie kierować skargi i ponaglenia.
Reklama.
Reklama.
Polska w sobotę znalazła się pod wpływem niżu Brygida, który wywołał w naszym kraju obfite opady śniegu
Wielu Polaków w poniedziałek musiało przedzierać się przez zasypane śniegiem chodniki lub ślizgać się autem na nieodśnieżonych ulicach
Wyjaśniamy, kto odpowiada za odśnieżanie danych ulic i chodników
Niż Brygida wywołał niemałe zamieszanie w kraju. Sprowadził do Polski tak obfite opady śniegu, że całkowicie zaskoczył nie tylko drogowców, ale administratorów niemal wszystkich dróg i osiedli w kraju.
Śnieg padał przez większą część soboty, całą niedzielę i nie wygląda na to, żeby miał przestać także w poniedziałek. Gdzieniegdzie przybyło od 30 do 50 cm pokrywy śnieżnej. Nic więc dziwnego, że przy tak obfitych opadach w poniedziałek rano jego świeża warstwa zalegała na wielu chodnikach oraz ulicach.
Gdzie zgłosić, że w dane miejsce nie dojechał pług lub nie został odśnieżony chodnik?
Wszystko zależy od wielkości danej miejscowości. W przypadku wsi z reguły swoje uwagi kierować powinniśmy do urzędu gminy, jeśli widzimy nieodśnieżoną ulicę lub chodnik, ale trzeba pamiętać, że za chodnik wzdłuż posesji odpowiada administrator danej nieruchomości.
Dlatego, jeśli chodnik wzdłuż bloku tonie pod śniegiem, trzeba obudzić dozorcę, a jeśli przy domku jednorodzinnym należy przypomnieć jego właścicielowi o jego obowiązku.
Większe miasta na prawach powiatu mają już swoje spółki lub wydzielone urzędy, które zajmują się czystością, a także odśnieżaniem ulic oraz chodników w mieście. Więc wszelkie trasy wzdłuż dróg miejskich, gminnych, powiatowych i wojewódzkich powinny być przez nie udrażniane.
Zamknięte osiedla lub osiedla domków jednorodzinnych rządzą się innymi prawami. Tam za odśnieżanie ulic (tylko w przypadku zamkniętych osiedli) czy chodników odpowiada administracja wspólnoty, spółdzielni lub jeśli chodzi o sam chodnik po prostu właściciel danego domu.
Więcej zachodu robi się w przypadku, gdy w grę wchodzi jeszcze większe miasto, przez które przechodzą trasy szybkiego ruchu. Takim przykładem jest Warszawa. Tutaj za nieodśnieżonych dróg i ulic odpowiada:
Drogi
Drogi, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej odśnieża Zarząd Oczyszczania Miasta.
Ulice o kategorii gminnej odśnieżają Urzędy Dzielnic.
Ulice wewnętrzne, osiedlowe odśnieżają administratorzy, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele i zarządcy nieruchomości.
Most Grota-Roweckiego, most Południowy im. Anny Jagiellonki, trasę S8, kładki i inne obiekty inżynieryjne wzdłuż trasy S2, S8, S17 odśnieża Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Tereny w dzielnicy Warszawa Śródmieście, w tym obszar Starego Miasta odśnieża Zarząd Terenów Publicznych.
Chodniki
Tereny dla pieszych, nieprzylegające bezpośrednio do nieruchomości: chodniki, schody, kładki, chodniki wokół parków ZOM, reprezentacyjne place - w pasach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych odśnieża Zarząd Oczyszczania Miasta.
Chodniki wzdłuż ulic o kategorii gminnej odśnieżają Urzędy Dzielnic.
Chodniki przylegające do posesji, a także inne tereny będące ich własnością bądź w ich zarządzie odśnieżają administratorzy, spółdzielnie mieszkaniowe, właściciele i zarządcy nieruchomości.
Tereny w dzielnicy Warszawa Śródmieście, w tym obszar Starego Miasta odśnieża Zarząd Terenów Publicznych.
Alejki w wielu parkach oczyszczane są na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (w trosce o roślinność ZZW nie używa soli, używa piasku lub mieszanki mineralnej).
Ścieżki rowerowe
W sezonie zimowym 2022/2023 Zarząd Oczyszczania Miasta odśnieża 210 km wybranych dróg dla rowerów w okresie od 1 listopada 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Trasy zostały wyznaczone przez Zarząd Dróg Miejskich. Są to najpopularniejsze korytarze rowerowe wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz pasy rowerowe umieszczone w jezdniach.
Czystością dróg dla rowerów zajmują się również inni zarządcy:
wzdłuż dróg o kategorii gminnej - urzędy dzielnic,
przy drogach ekspresowych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w pasach dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych odśnieża Zarząd Oczyszczania Miasta. Miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w pasach dróg o kategorii gminnej odśnieżają Urzędy Dzielnic.
Zarząd Oczyszczania Miasta dba także o czystość znaków drogowych, przystanków autobusowych i tramwajowych oraz pętli komunikacji miejskiej, a także chodników prowadzących do metra.