
O elektrowniach jądrowych wszyscy coś słyszeli i mogą na ich temat coś powiedzieć. Gdyby jednak zapytać, jak działają zainstalowane w nich reaktory i w jaki sposób produkują energię elektryczną, uzyskanie konkretnej odpowiedzi nie byłoby takie proste. A przecież wielu chciałoby wiedzieć więcej. Ten głód wiedzy postanowił zaspokoić Colin Tucker, pisząc książkę "Jak zostać operatorem reaktora jądrowego".
Autor przewodnika, który pozwala przyjrzeć się z bliska (wręcz z poziomu pulpitu sterowniczego) funkcjonowaniu reaktora jądrowego w elektrowni, może pochwalić się niemałym doświadczeniem na tym polu. Od 30 lat pracuje bowiem w brytyjskim przemyśle jądrowym jako specjalista od bezpieczeństwa. Uważa się go za eksperta od utrzymywania reaktorów w stanie, który zapewnia ich stabilną eksploatację.
Do napisania swojej pierwszej książki zainspirowała Colina Tuckera publikacja "How to Drive A Steam Locomotive" autorstwa Briana Hollingswortha. Dzięki niej czytelnicy mogli poczuć się jak maszynista lokomotywy parowej, ba, wręcz mieć wrażenie, że naprawdę siedzieli w kabinie parowozu. Brytyjski ekspert stwierdził, że nie ma książki opisującej w takim właśnie stylu reaktory jądrowe.
Colin Tucker
Specjalista od bezpieczeństwa jądrowego, autor książki "Jak zostać operatorem reaktora jądrowego. Przewodnik dla początkujących"
Na stronach książkowego debiutu Colin Tucker zachęca czytelników, by wyobrazili sobie, że odbywają staż na stanowisku operatora reaktora jądrowego w sterowni nowoczesnej elektrowni. A ściślej rzecz ujmując – jego najbardziej rozpowszechnionego typu na świecie, czyli reaktora wodnego ciśnieniowego (PWR). Jest on wzorowany na modelu w brytyjskiej elektrowni jądrowej Sizewell B, gdzie autor pracował prawie 25 lat.
Ten przewodnik ma w zasadzie dwa cele. Po pierwsze, udowodnić nam wszystkim, jak fascynujący jest świat energetyki jądrowej. Po drugie, przekonać zwykłego Polaka/zwykłą Polkę, że obsługa reaktora jądrowego nie jest wcale tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Można powiedzieć, że autorowi książki, który chciał z tej lektury do nauki wyciosać przygodę dla czytelników, udało się zrealizować i jedno, i drugie.
Na początku poznajemy, w jaki sposób powstaje energia jądrowa i jak skonstruowany jest standardowy PWR. Potem odkrywamy, jak działa taki reaktor – od uruchomienia, poprzez jego eksploatację, aż do wyłączenia. W końcu "zasiadamy" w sterowni elektrowni jądrowej, stawiając czoła różnym wyzwaniom i dylematom. Kluczowym zagadnieniem są zasady bezpieczeństwa, a co za tym idzie, możliwe usterki.
Colin Tucker
Specjalista od bezpieczeństwa jądrowego, autor książki "Jak zostać operatorem reaktora jądrowego. Przewodnik dla początkujących"
W międzyczasie autor odkrywa historię elektrowni i reaktorów jądrowych, od Chicago Pile-1 (pierwszego na świecie reaktora jądrowego), przez wypadek jądrowy w Czarnobylu (największą katastrofę w historii energetyki jądrowej), do awarii reaktorów Fukushima Dai-Ichi w Japonii (serii głośnych wypadków jądrowych spowodowanych przez tsunami). Te podróże w przeszłość stanowią jedynie dodatek, tło.
Colin Tucker przyłożył się też do oprawy graficznej. W zrozumieniu bardziej skomplikowanych zagadnień pomoże ponad 100 schematów i zdjęć zgodnie z zasadą "wiedza łatwiej wchodzi do głowy, gdy coś można zobaczyć". A jeśli w trakcie lektury pojawi się potrzeba przypomnienia sobie poszczególnych skrótów i ich definicji, zawsze można podeprzeć się umieszczonym na końcu książki słowniczkiem (indeksem terminów).
A czym ta książka nie jest? Na pewno nie debatą za czy przeciw energetyce jądrowej. Nie jest też klasycznym podręcznikiem. Z drugiej jednak strony, to też nie fabularyzowany opis pracy operatora PWR. Mimo ciekawostek, analogii i dygresji należy do niej podejść z uwagą, gdyż operuje ona wiedzą naukową w obszarze technologii i procesów. I oczywiście, jej przeczytanie nie uprawnia do obsługi reaktora jądrowego!
Książka "Jak zostać operatorem reaktora jądrowego. Przewodnik dla początkujących" ukazała się w naszych księgarniach 14 grudnia nakładem Wydawnictwa Dragon. Nad stroną merytoryczną polskiego wydania czuwał inżynier Maciej Lipka z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Książkę, która powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, można zamówić w tym miejscu.