Argentyna pokonała ówczesnych mistrzów świata w finałowym meczu na mundialu. Wiele zdziwienia wywołał strój Leo Messiego, w którym wystąpił podczas ceremonii po finale. Katar tłumaczy, że czarna szata, którą emir założył Messiemu przed odebraniem przez Argentyńczyka Pucharu Świata po finale mundialu to biszt, tradycyjny element arabskiej garderoby.
Reklama.
Reklama.
Argentyna zdołała pokonać reprezentację Francji w finałowym meczu na mundialu w Katarze
Leo Messi odbierał nagrodę najlepszej drużyny na świecie w tradycyjnym katarskim stroju
Katar tłumaczy, dlaczego podjął decyzję, by wręczyć Messiemu biszt
18 grudnia 2022 roku i mistrzostwa świata w Katarze najpewniej na zawsze pozostaną w sercach wszystkich Argentyńczyków, a w szczególności kapitana argentyńskiej reprezentacji, Lionela Messiego. Po zaciekłym finałowym starciu Argentyna wygrała z reprezentacją Francji. Mecz trwał prawie 3 godziny, a zwycięską drużynę wyłowiono dopiero przy rzutach karnych.
Cały mundial wywołał wiele kontrowersji i tak się również stało podczas ceremonii wręczenia nagród. Wszystkie oczy były wtedy zwrócone na Leo Messiego, a właściwie na jego strój.
Messi na podium w katarskim stroju
Podczas ceremonii wręczenia nagród, która ograniczyła się tak naprawdę do dekoracji najlepszych zawodników oraz wręczenia medali finalistom, doszło do nieco zaskakującej sytuacji. W rolach głównych wystąpili szef FIFAGianni Infantino oraz Tamim bin Hamad Al Thani, emir Kataru.
Obaj postanowili wręczyć kapitanowi zwycięskiej Argentyny szczególny prezent. Mowa o katarskim stroju, który nazywa się biszt i jest gestem uznania dla tego, czego dokonał sam piłkarz oraz drużyna. Lionel Messi był wyraźnie zdziwiony propozycją ubrania stroju, jednak po chwili wyruszył cieszyć się razem ze swoją drużyną.
Katar odpowiada, dlaczego Messi został ubrany w biszt
Tuż po ceremonii BBC zapytało o tę sytuację Hassana Al Thawadiego, sekretarza generalnego komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w Katarze. Katarczyk bronił decyzji o ubraniu Messiego w biszt, który w tekście brytyjskiego medium określany jest mianem "tradycyjnego męskiego płaszcza popularnego w świecie arabskim".
– To strój przeznaczony na oficjalne okazje i uroczystości. A to było święto Messiego – powiedział Al Thawadi. Jak dodał, te mistrzostwa świata miały okazję pokazać światu arabską i muzułmańską kulturę. Zaznaczył przy tym, że "nie chodzi o Katar, to było regionalne święto".
– Ludzie z różnych środowisk mogli przyjść, doświadczyć tego wszystkiego i zrozumieć, że możemy się nie zgadzać w niektórych kwestiach, ale jednocześnie możemy razem celebrować różne wydarzenia – podkreślił sekretarz.
Leo Messi pobił rekord świata
Lionel Messipobił rekord świata. Mecz w finale był jego 26. spotkaniem na mundialu i żaden inny piłkarz w historii nie może się pochwalić takim wynikiem. W półfinale Argentyńczyk wyrównał rekord Niemca Lothara Matthäusa. Legenda ma 25 spotkań na koncie i podobnie jak Messi, zaliczył pięć imprez mistrzostw świata.
Na mundialu w Katarze Argentyńczykzdobył siedem goli i długo był liderem klasyfikacji strzelców. Więcej trafień ostatecznie zanotował tylko Francuz Kylian Mbappe.
Tuż po ceremonii Messi udzielił wywiadów, w których zaznaczył, że od początku wierzył w wygraną. – To po prostu nieprawdopodobne. Wiedziałem, że Bóg da mi ten puchar, byłem tego pewien. Tak bardzo tego chciałem. To wielka radość. To najpiękniejsza rzecz, jaka istnieje – powiedział Messi w rozmowie z telewizją TyC Sports.