Facebook i Twitter pod pełną kontrolą władz. Iran już przygotowuje specjalne oprogramowanie

Iran cenzuruje internet
Iran cenzuruje internet Fot. Shutterstock
Iran pracuje nad oprogramowaniem, które umożliwi kontrole profili obywateli w portalach społecznościowych. To owoc pracy agencji, którą władze powołały w zeszłym roku w celu monitorowania irańskiej sieci.


Portale społecznościowe zostaną poddane kontroli, nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. Nie zdecydowano też jeszcze, które portale władze Iranu wezmą pod swoją lupę. Ale raczej na pewno będą to cieszące się dużą popularnością w Iranie ogólnoświatowe i najbardziej znane - Facebook i Twitter.

Czytaj również: Cenzura to za mało. Iran wyłącza internet

Szef irańskiej policji Ismail Ahmadi Mogadam pytany o powód takiej decyzji informuje, że kontrola ma ochronić Irańczyków przed szkodliwymi treściami płynącymi z internetu. Na razie Iran "chroni" mieszkańców, blokując podejrzane strony - te związane z opozycją, promujące społeczne protesty oraz te uznane za niemoralne. Wciąż Irańczycy mają jednak dość swobodny dostęp do forów internetowych.

To nie pierwsza batalia prowadzona przez reżim w Teheranie przeciwko wolnemu dostępowi do internetu. Po cenzurze i inwigilacji użytkowników, którą prowadzono po protestach przeciw wynikom wyborów w 2009 roku, rok temu Iran odciął obywatelom dostęp do niektórych ważnych usług internetowych, takich jak poczta czy bankowość elektroniczna. Jesienią władze Iranu zaproponowały tez utworzenie własnej, niezależnej od internetu sieci, w której możliwe będzie filtrowanie informacji.


Czytaj również: Iran będzie miał swój własny internet. Odporny na ataki hakerów i łatwy do kontrolowania
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż