Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podsumował mijający rok w polskim Kościele. Zwrócono uwagę na znaczący spadek liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach i liturgii w 2022 roku. W ocenie księdza Leszka Gęsiaka może być to skutkiem pandemii, ale także różnych grzechów wśród duchownych.
Reklama.
Reklama.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że w 2022 roku odnotowano znaczny spadek liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach
Ks. Leszek Gęsiak Zwrócił uwagę, że zmniejszająca się liczba wiernych może być skutkiem pandemii, ale również grzechów popełnianych przez duchownych
Odniósł się także do krytycznych opinii wobec św. Jana Pawła II
– Wiele osób przyzwyczaiło się do śledzenia życia Kościoła za pomocą internetu i już nie wróciło do praktyk w świątyniach. Kościół stał się dla niektórych instytucją usługową, z którą nie chcą mieć zbyt wiele wspólnego – zauważył ksiądz Gęsiak.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski stwierdził również, że przykrym zjawiskiem w mijającym roku "były liczne krytyczne wypowiedzi medialne na temat św. Jana Pawła II, przypisujące mu tuszowanie pedofilii w Kościele, a tym samym podważające jego świętość".
– W odpowiedzi na zarzuty kierowane pod adresempapieża Polaka, Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wystosowała stanowisko wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich – przypomniał ksiądz Gęsiak.
Podkreślił przy tym, że w dokumencie zaznaczono, iż "Jan Paweł II, zgodnie z nabywaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich przez niektórych duchownych oraz wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw".
Kościół pomaga Ukrainie
Przy okazji podsumowania 2022 roku w polskim Kościele, rzecznik Episkopatu zaznaczył, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Kościół w Polsce zaangażował się na wszystkich polach w pomoc osobom uciekającym z terenów objętych działaniami wojennymi, ale także w dostarczanie pomocy tym, którzy pozostali na miejscu. Dodał, że ta pomoc nie byłaby możliwa bez "ogromnej hojności i wielkoduszności naszych rodaków, którzy bez wahania ruszyli ze wsparciem dla swoich sąsiadów".
Stwierdził również, że "ogromną pracę odegrała tu Caritas Polska oraz Biuro Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, które od samego początku pomagają na wiele sposobów ludziom zza naszej wschodniej granicy dotkniętym dramatem wojny".
Sondaż CBOS dotyczący religijności w Polsce
W sierpniu tego roku Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadził badania, dotyczące religijności w Polsce. Wynika z nich, że następuje spadek poziomu zarówno wiary, jak i praktyk religijnych, choć ten proces przebiega nierównomiernie. Wśród przyczyn spadku religijności wskazano m.in. afery pedofilskie czy stanowisko Kościoła w kwestii ochrony życia ludzkiego w fazie prenatalnej.
Na przestrzeni ostatnich 20 lat, odsetek dorosłych Polaków, którzy określili się jako wierzący, spadł z 94 do 84 proc. Jeśli chodzi o praktykowanie wiary, to spadek jest znacznie większy. Uczestnictwo we mszy świętej spadło z 70 do 42 proc.