Ruggero Deodato nie żyje. Kultowy włoski reżyser najbardziej znany był z kanibalistycznego horroru "Nadzy i rozszarpani" ("Cannibal Holocaust"), który był tak brutalny, że filmowca zatrzymała policja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najsłynniejszy film Włocha, czyli "Nadzy i rozszarpani" ("Cannibal Holocaust") był tak brutalny, że reżyser został zatrzymany przez policję.
Deodato parę lat temu wystąpił w filmie "Hostel, część II" Eliego Rotha.
Nie żyje Ruggero Deodato
Ruggero Deodato zmarł w wieku 83 lat. Słynny włoski reżyser znany był przede wszystkim z kultowego filmu kanibalistycznego "Nadzy i rozszarpani" ("Cannibal Holocaust"), który rozpropagował ten gatunek filmowy we Włoszech. Horror o kanibalach z Ameryki Południowej był tak brutalny, że Włoch został zatrzymany przez policję i musiał udowadniać, że żaden z aktorów nie zginął na planie.
Na potrzeby realizacji filmu nie wahano się jednak znęcać nad zwierzętami i zabijać je. Za zabicie m.in. świni, żółwia i tarantuli reżyser oraz część ekipy filmowej została pociągnięta do odpowiedzialności. Horror przez długie lata był zakazany w takich państwach, jak USA, Norwegia, Singapur czy Nowa Zelandia.
W filmografii Deodato znajdziemy jednak nie tylko horrory oraz thrillery, lecz także przedstawicieli innych gatunków filmowych, m.in. "Barbarzyńców" (fantasy), "Aniołki – ucieczka w habitach" (komedia kryminalna) czy "Żyj jak glina, zgiń jak mężczyzna" (sensacyjny).
Co ciekawe, w jednym z filmów Włocha zagrała... Katarzyna Figura. Polska aktora wystąpiła w zrealizowanym w Budapeszcie "Krwawym praniu", opowiadającym o detektywie Alexandrze Stracevie, który jest na tropie tajemniczego morderstwa. Ciało miało zostać znaleziono w pralce, jednak zniknęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Figura wciela się w jedną z sióstr uwodzących głównego bohatera.
Twórczość Deodato miała spory wpływ na kinematografię na całym świecie. Do inspiracji jego kinem przyznaje się m.in. Quentin Tarantino oraz Eli Roth.
Zmarła Vivienne Westwood
Zagraniczne media poinformowały mniej więcej w tym samym czasie o śmierci innej skandalistki. Vivienne Westwood była legendarną projektantką mody, która wprowadziła do mainstreamowej mody punka.
W ofercie jej sklepów w latach 70. pojawiały się m.in. stroje dla sadomasochistów, fetyszystów oraz koszulki z pornograficznymi grafikami. Westwood była również znana ze swoich silnych przekonań politycznych.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.