Jak będzie wyglądał pogrzeb Benedykta XVI? Wiemy, już jak będą wyglądać uroczystości, które rozpoczną się w czwartek 5 stycznia w Watykanie. Pierwszy raz w historii urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swego poprzednika. Na pogrzebie pojawią się przywódcy z wielu krajów, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pogrzeb Benedykta XVI będzie wydarzeniem szczególnym, którego nie da się zaplanować według przygotowanych z góry zasad
Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie papież Franciszek
W Watykanie pojawią się także najważniejsi polscy hierarchowie
Pogrzeb Benedykta XVI - uroczystość, która zapisze się w historii
Pogrzeb Benedykta XVIbędzie szczególnym wydarzeniem nie tylko ze względu na pozycję duchownego. Nigdy wcześniej w historii nowożytnej Kościoła nie zdarzyło się by po abdykacji, były papież żył w sąsiedztwie obecnego. Franciszek odegra ważną rolę w czasie uroczystości pogrzebowych zmarłego.
Jak jednak krok po kroku będzie wyglądał pogrzeb byłego papieża? Matteo Bruni (rzecznik papieża) wyjaśnił, że podstawą liturgii pogrzebowej będzie tradycyjna msza po śmierci papieża. Jednak zostaną w niej wprowadzone pewne innowacje.
Uroczystości pogrzebowe byłego papieża rozpoczną się w czwartek o godz. 9:30 mszą na placu Świętego Piotra. Tak, jak życzył sobie tego emerytowany papież, uroczystości pogrzebowe odbędą się "pod znakiem prostoty". - Pogrzeb będzie uroczysty, ale skromny - zaznaczał Matteo Bruni. Watykan poinformował, że na mszę nie będą potrzebne karty wstępu.
Nawet rzecznicy kościoła podkreślają, że przygotowania do pogrzebu Benedykta mają charakter niecodzienny, co przypomina o niecodziennej codzienności Watykanu po nagłej rezygnacji Josepha Ratzingera.
- Liturgia podczas uroczystości pogrzebowych Benedykta XVI będzie podobna do tej, jak w przypadku pogrzebu papieża, ale zmodyfikowana ze względu na odmienność sytuacji - przekazał Bruni.
Wiemy także, że po uroczystościach na placu ciało papieża Benedykta XVI zostanie pochowane w Grotach Watykańskich. Joseph Ratzinger spocznie w podziemiach bazyliki Świętego Piotra. Tam, gdzie do beatyfikacji w 2011 r. znajdował się grób jego poprzednika Jana Pawła II.
Jak uroczystości będą wyglądać w Polsce? 5 stycznia, po pogrzebie papieża seniora, w kościołach odprawione zostaną msze św. w intencji Benedykta XVI. Biskupi proszą wiernych o modlitwę różańcową oraz o uruchomienie dzwonów o godz. 9.30, w momencie rozpoczęcia pogrzebu. Zabrzmią one m.in. w archidiecezji gdańskiej i poznańskiej oraz diecezji płockiej i sandomierskiej.
Kto zjawi się na pogrzebie Benedykta XVI?
Na pogrzebie zjawią się oczywiście najważniejsi politycy z całego świata. Na pewno można spodziewać się delegacji z Włoch oraz Niemiec, czyli ojczyzny papieża. Na ich czele staną prezydenci tych państw: Sergio Mattarella i Frank-Walter Steinmeier.
Przybędą też światowi przywódcy, a wśród nich prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa, prezydentka Węgier Katalin Novak, a także królowa Zofia z Hiszpanii. We wtorek 3 stycznia hołd Benedyktowi XVI w Watykanie oddał premier Węgier Viktor Orbán.
W Watykanie pojawią się także najważniejsi polscy hierarchowie, a wśród nich prymas abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.