nt_logo

Te hasła zdominowały plebiscyt Słowo Roku 2022. Sprawdź, co łączy zwycięzców

Katarzyna Rochowicz

04 stycznia 2023, 16:19 · 2 minuty czytania
Kapituła ogłosiła zwycięzców w plebiscycie na Słowa Roku 2022. Jak się okazało, wybory językoznawców i internautów różniły się od siebie.


Te hasła zdominowały plebiscyt Słowo Roku 2022. Sprawdź, co łączy zwycięzców

Katarzyna Rochowicz
04 stycznia 2023, 16:19 • 1 minuta czytania
Kapituła ogłosiła zwycięzców w plebiscycie na Słowa Roku 2022. Jak się okazało, wybory językoznawców i internautów różniły się od siebie.
Wybrano Słowo Roku 2022. Fot. Unsplash
  • Kapituła plebiscytu wyłoniła Słowa Roku 2022
  • Zwycięskie wybory odnoszą się do wojny i kryzysu ekonomicznego

Co roku wybierane jest słowo, które najtrafniej określa miniony rok. Oprócz kapituły językoznawców wybierają je także internauci. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Języka Polskiego UW. Najpopularniejsze słowa minionego roku wyłoniono w środę 3 stycznia podczas transmisji online. Głosować można było z kolei do ostatniego dnia ubiegłego roku.


Uczestnicy plebiscytu mogli wybierać wyrazy z propozycji podanych na liście bądź zgłosić swój własny pomysł poprzez formularz zamieszczony na stronie.

"Wojna" i "inflacja" Słowami Roku 2022

W głosowaniu internautów zwycięskim słowem okazała się "inflacja". Z kolei wyborem językoznawców była "wojna". Oba więc odnoszą się zarówno do obecnie prowadzonej przez Rosję wojny w Ukrainie, jak i kryzysu ekonomicznego, który również jest związany z inwazją wojsk rosyjskich.

W kapitule językoznawców znaleźli się profesorowie z dziesięciu różnych uczelni: prof. Marian Bugajski (UZ), prof. Katarzyna Kłosińska (UW), prof. Ewa Kołodziejek (USZ), prof. Danuta Krzyżyk (UŚ), prof. Jan Miodek (UWr), prof. Jolanta Panasiuk (UMCS), prof. Renata Przybylska (UJ), prof. Mariusz Rutkowski (UWM), prof. Barbara Sobczak (UAM), prof. Rafał Zimny (UKW).

Mimo że pierwszym wyborem językoznawców okazała się "wojna", to na drugim miejscu znalazła się również "inflacja". Trzecie miejsce z kolei zajęło "uchodźca/uchodźczyni".

Sekretarz kapituły plebiscytu, prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego przekazał, że większość "laureatów" to nie są nowe słowa, a takie, które zaczęły pojawiać się w obiegu z powodu wojny w Ukrainie, a także kryzysu ekonomicznego.

– Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 roku warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX wieku częstsze niż "na Ukrainie") oraz „kamień milowy” – dodał prof. Łaziński.

"Inflacja" wygrała z "wojną" w głosowaniu internetowym

W głosowaniu internautów z kolei było odwrotnie. Wygrało słowo "inflacja", ale tuż za nim znalazło się słowo "wojna". Na zwycięskie hasło oddano ponad 1200 głosów. Trzecie miejsce zajął zwrot "w Ukrainie".

Na liście znalazły się 23 wyrazy, a wśród nich m.in.: "agresja/agresor", "dron", "granica", "kamień milowy", "mierzeja (Wiślana)", "omikron", "podwyżka", "pomoc/pomagać", "przekop (mierzei Wiślanej)", "rakieta", "rzeka (zatrute rzeki)", "w Ukrainie", "węgiel".

Zwycięzcy minionych edycji. Pandemia w tle

W minionych latach Słowa Roku były związane z kolei z pandemią COVID-19. W 2021 roku wyborem internautów było słowo "szczepienie". Z kolei w 2020 roku zarówno wyborem internautów, jak i językoznawców okazało się słowo "koronawirus".