
Zwycięska batalia o ustawowe określenie statusu „polskiej wódki”, jaka rozegrała się w ubiegłym roku w Sejmie (ostatecznie 400 posłów głosowało za, a nikt nie był przeciw), była konsekwencją tego, że w 2008 roku nie udało się nam wywalczyć uznania takiej definicji na poziomie Unii Europejskiej. Unia dopuściła wówczas możliwość produkcji wódki z innych surowców, takich jak np. winogrona, banany czy kukurydza.
– To dlatego, że nie poparli nas przedstawiciele Niemiec i nasz projekt definicji wódki upadł. Teraz wykorzystaliśmy możliwość, która została zapisana w naszym traktacie akcesyjnym z UE, a mianowicie, że sami możemy zastrzec znak „Polska Wódka” – zaznacza Jan Krzysztof Ardanowski.
Zboża tak, kukurydza nie
Celem ustawy jest podniesienie Polskiej Wódki do rangi produktów, które mają swoje zagwarantowane prawem wyróżnienie. To odwołanie się do wielowiekowej, prawie 600-letniej tradycji, produkcji wódki w Polsce.
Trunki, które jako pierwsze otrzymały znak "Polska Wódka"
Wyborowa – produkowana z ziarna żyta (uprawy w zachodniej Polsce). Od 1963 roku jest międzynarodową marką. Nagrodzona 23 złotymi medalami i innymi tytułami na prestiżowych targach międzynarodowych. Obecnie dostępna w ponad 91 krajach na całym świecie.
Luksusowa – wytwarzana z ziemniaków rosnących w Wielkopolsce i na Pomorzu. Produkowana od 1928 roku. Jedna z najczęściej nagradzanych wódek. 11 razy z rzędu zdobyła złoty medal w konkursie Monde Selection.
Pan Tadeusz – wprowadzona na rynek w 1999 roku. Dostępna w charakterystycznych butelkach z rysunkiem nawiązującym do dzieła Adama Mickiewicza. Produkowana ze spirytusu zbożowego i wody ze studni głębinowych.
Rozmówcy naTemat podkreślają również, że póki co grupa producentów, którzy spełniają wymagania określone w nowelizowanej ustawie, jest dosyć wąska. Szumowski wymienia tutaj między innymi: Wyborową, Luksusową, Pana Tadeusza, Chopin, Belvedere. Równocześnie zaznacza, iż nie jest to zamknięte grono. - Każdy może produkować wódkę, ale nie każdy musi produkować polską wódkę. To jest przywilej i nobilitacja dana niewielu, którzy respektują i będą respektować zapisy ustawy - stwierdza.