– Następne dziesięciolecia przyniosą największą transformację przemysłową naszych czasów, a być może kiedykolwiek – ogłosiła Ursula von der Leyen podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała ustawodawstwo ukierunkowane na "przemysł o zerowej emisji netto", które ma być odpowiedzią na jedną z amerykańskich ustaw. Skrytykowała też Chiny za "nieuczciwe praktyki".
Reklama.
Reklama.
Szefowa Komisji Europejskiej powiedziała, że UE chce skupić się na przyspieszeniu wydawania pozwoleń dla nowych zakładów produkcyjnych wykorzystujących czyste technologie
Fundusz Sprawiedliwości, który ma "zwiększyć konkurencyjność przemysły w krajach UE", ma wypłacać dotacje oraz pożyczki
To odpowiedź m.in. na amerykańską ustawą o redukcji inflacji (IRA)
– Następne dziesięciolecia przyniosą największą transformację przemysłową naszych czasów, a być może kiedykolwiek – przekonywała
Ursula von der Leyenpodczas trwającego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos przedstawiła setkom dyrektorów finansowych, polityków i światowych liderów "wielki plan utrzymania konkurencyjności europejskiego przemysłu" – relacjonuje "Politico".
Ursula von der Leyen: Czeka nas największa transformacja przemysłowa
– Następne dziesięciolecia przyniosą największą transformację przemysłową naszych czasów, a być może kiedykolwiek. Ci, którzy opracują i wyprodukują technologię, która będzie podstawą gospodarki jutra, będą mieli największą przewagę konkurencyjną – ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.
UE obawia się, że europejskie firmy przeniosą się do Stanów Zjednoczonych, które mają wart 369 miliardów dolarów program subsydiowania zielonej produkcji – wyjaśnia Agencja Reutera. To właśnie m.in. tej sprawie było poświęcone wystąpienie szefowej Komisji Europejskiej.
– Aby utrzymać atrakcyjność przemysłu europejskiego, musimy konkurować z ofertami i zachętami, które są obecnie dostępne poza UE – podkreśliła von der Leyen. – Dlatego zaproponujemy tymczasowe dostosowanie naszych zasad pomocy publicznej – dodała.
Mowa o Funduszu Suwerenności UE. Von der Leyen podkreśliła, że miałby on pomóc w pobudzeniu zielonych i cyfrowych inwestycji w Unii Europejskiej. O jego powołaniu informowano już we wrześniu ubiegłego roku. Wiadomo, że fundusz nie ma jeszcze poparcia wszystkich krajów UE – zwłaszcza Niemiec.
Szefowa KE nie podała wielkości planowanego funduszu, ale stwierdziła, że ma on umożliwiać swojego rodzaju rozwiązania pomostowe i wypłacać zarówno pożyczki, jak i dotacje.
Von der Leyen ogłosiła, że Komisja Europejska zaproponuje ustawę ukierunkowaną na "przemysł o zerowej emisji netto gazów cieplarnianych" (tzw. Net-Zero Industry Act), która mogłaby wejść w życie do 2030 r. Ma pomóc w przyspieszeniu procedur dotyczących wydawania zezwoleń nowym zakładom produkcyjnym, które działają w obszarze zielonych technologii.
Von der Leyen krytykuje Chiny: Nieuczciwe praktyki
Podczas swojego wystąpienia von der Leyen uderzyła też w niektóre działania USA, a jeszcze bardziej – w Chiny. Dlaczego? Stanom Zjednoczonym dostało się za wielki plan inwestycyjny dla klimatu ogłoszony przez Joe Bidena (IRA, Inflation Reduction Act). Szefowa KE przyznała, że plan jest "protekcjonistyczny" i wzbudził "niepokój" w Europie. – Pracowaliśmy z USA nad znalezieniem rozwiązań, na przykład takich, by firmy z UE również mogły skorzystać z IRA – powiedziała, nie podając jednak szczegółów w tej sprawie.
Jak relacjonuje "Politico", szefowa Komisji Europejskiej "skierowała większość swojego gniewu na Chiny": oskarżyła mocarstwo o duże subsydiowanie własnego przemysłu i przekupywanie firm z Europy i innych krajów "w ramach obietnicy taniej energii, niskich kosztów pracy i łagodniejszego otoczenia regulacyjnego".
– To nieuczciwe, agresywne praktyki – mówiła.
Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym
W Światowym Forum Ekonomicznym uczestniczy też prezydent Andrzej Duda. Został on zapytany przez dziennikarzy m.in. o polską politykę i o list, który skierował do niego Zbigniew Ziobro ws. zmian w Sądzie Najwyższym. – Ja mogę tylko wyrazić ubolewanie – powiedział Duda. Prezydent wziął wcześniej udział w panelu na temat europejskiego bezpieczeństwa. Opowiadał m.in. o tym, jak Polska przekazała Ukrainie czołgi z uzbrojenia własnego wojska – udzielił wypowiedzi po angielsku, co nie umknęło uwadze internautów.