Zima znów uderzy w Polskę. Ale to początek lutego może nas nieźle zaskoczyć
redakcja naTemat
25 stycznia 2023, 12:54·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 stycznia 2023, 12:54
W nadchodzący weekend termometry w Polsce znów pokażą minusowe temperatury, można również spodziewać się opadów śniegu. Z prognoz synoptyków wynika jednak, że lepiej cieszyć się namiastką zimy, póki możemy. Luty może nas bowiem zdziwić.
Reklama.
Reklama.
W ostatni weekend stycznia Polskę czeka ochłodzenie, w niektórych miejscach temperatura może sięgnąć nawet -10 stopni Celsjusza
Z długoterminowych prognoz synoptyków wynika jednak, że zimowa aura nie pozostanie w naszym kraju na długo
Luty ma być rekordowo ciepłym miesiącem
Pogoda w ostatni weekend stycznia
Aktualnie aura w Polsce przywodzi na myśl raczej późną jesień, jednak w najbliższych dniach ma to ulec zmianie. Chłodniej zacznie robić się jutro wieczorem: w nocy z czwartku na piątek minusowych temperatur doświadczy cała wschodnia część kraju, a w piątek rano zmierzający do pracy mieszkańcy południowo-wschodniego krańca Polski zmierzą się z temperaturą -10 stopni Celsjusza.
W nocy z soboty na niedzielę minusowe temperatury rozszerzą się już na zdecydowaną większość Polski. Wszystko to za sprawą chłodnego frontu znad Skandynawii.
W tych dniach można będzie spodziewać się również opadów śniegu – najpierw w południowej i centralnej części kraju, później śniegiem będą mogli się również cieszyć mieszkańcy wschodniej Polski. Z prognozy synoptyków IMGW wynika, że grubość pokrywy śnieżnej w górach może wynieść nawet 37 centymetrów, podczas gdy w reszcie kraju będzie od 10 do 15 centymetrów.
Luty 2023 w Polsce. Prognoza pogody
Dość niespodziewanie zapowiada się z kolei luty 2023. Już styczeń, zwłaszcza na samym początku, był zaskakująco ciepły. Tymczasem synoptycy prognozują, że wysokością temperatur zadziwi nas również nadchodzący miesiąc. Z wyliczeń modelu CFS amerykańskiej agencji NOAA wynika, że średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce w lutym będzie wyższa o 1,5-2,5 stopnia Celsjusza od średniej normy wieloletniej.
Z prognoz amerykańskich synoptyków wynika, że również kolejne miesiące będą cechować się znacznie wyższą średnią temperaturą, niż wynikałoby to ze średniej wieloletniej: warto przygotować się na wyjątkowo ciepły marzec oraz cieplejsze niż zazwyczaj kwiecień i maj.
Warto zaznaczyć, że mowa tutaj o średniej temperaturze miesięcznej. Nie wyklucza ona okresowego ochłodzenia, minusowych temperatur czy opadów śniegu.
Jak niedawno przekazywała stacja TVN Meteo, pogoda w ostatnich dniach stycznia będzie dość ciepła jak na koniec pierwszego miesiąca w roku. Wyniesie od -1 do 4 stopni, na plusie. Już jednak w pierwszych dniach lutego znów zrobi się chłodniej i dzienna temperatura ma spaść do -3/-4 stopni Celsjusza. Po kilkudniowym ochłodzeniu, po 5 lutego ponownie będzie jednak w Polsce nieco cieplej, bo lekko powyżej zera.