nt_logo

Ciąg dalszy afer korupcyjnych w Ukrainie. Na celowniku prokuratorzy i samorządowcy

Katarzyna Rochowicz

25 stycznia 2023, 14:13 · 3 minuty czytania
W ostatnich dniach w Ukrainie nastąpiła fala dymisji. Tym razem decyzję o rezygnacji z urzędu podjęto również w sprawie szefów prokuratur z pięciu obwodów. Prześwietlani są także urzędnicy z niższych szczebli.


Ciąg dalszy afer korupcyjnych w Ukrainie. Na celowniku prokuratorzy i samorządowcy

Katarzyna Rochowicz
25 stycznia 2023, 14:13 • 1 minuta czytania
W ostatnich dniach w Ukrainie nastąpiła fala dymisji. Tym razem decyzję o rezygnacji z urzędu podjęto również w sprawie szefów prokuratur z pięciu obwodów. Prześwietlani są także urzędnicy z niższych szczebli.
Kolejna fala dymisji w Ukrainie. Fot. Efrem Lukatsky/Associated Press
  • Przed wojną skala korupcji w Ukrainie była bardzo wysoka
  • W ostatnich dniach do dymisji podało się dwóch wiceministrów
  • Jak informują ukraińskie media, prześwietlani są również samorządowcy

Przypomnijmy, że we wtorek 24 stycznia prokurator generalny Andrij Kostin podpisał decyzję o dymisji swojego zastępcy Ołeksija Symonenko. Prokurator był zmuszony do rezygnacji po jego noworocznych wakacjach na Hiszpanii pod koniec 2022 roku.

Dymisje szefów prokuratur z pięciu obwodów

Jak podaje The Kyiv Independent, Kostin zdymisjonował kolejnych pięciu szefów prokuratur regionalnych. Oświadczenie Prokuratury Generalnej mówi o prokuratorach z pięciu obwodów: zaporoskiego, połtawskiego, sumskiego, czernihowskiego i kirowohradzkiego. Dymisje nastąpiły dzień po tym, jak Rada Ministrów Ukrainy przeprowadziła największe przetasowania w rządzie od początku rosyjskiej inwazji. Nastąpiły one z powodu serii skandali, które były związane m.in. z korupcją.

Korupcja w Ukrainie. Prześwietlani są również urzędnicy niższych szczebli

Oprócz tego, jak podaje ukraiński portal Ukrinform, prześwietlani są również m.in. urzędnicy z obwodu mikołajowskiego i dniepropietrowskiego.

– Zastępca Rady Miejskiej Mikołajowa zakupił samochód BMW X5 i złożył depozyty pieniężne w wysokości 650 000 hrywien, 50 000 złotych i 70 000 dolarów i 25 000 euro. W tym samym czasie oficjalne dochody deputowanego wynosiły zaledwie 1,6 mln hrywien, podczas gdy kwota wydatków na rok wyniosła 4 mln hrywien – podaje portal.

Z kolei zastępca przewodniczącego rady wiejskiej we wsi Lozuvatka w obwodzie dniepropietrowskim zakupił samochód marki Mercedes-Benz S 450. Zgodnie z umową urzędnik wpłacił część kwoty w wysokości 20% (ponad 740 000 hrywien), następnie zapłacił gotówką kwotę 1,4 mln hrywien oraz dokonał płatności kartą kredytową na kwotę w wysokości ponad 1,4 mln hrywien. Oficjalne dochody urzędnika i jego żony w okresie zakupu samochodu wynosiły nieco ponad 550 tys. hrywien, rodzina zaciągnęła też kredyt w wysokości 1,4 mln hrywien. Biorąc to pod uwagę, różnica między kosztem samochodu a oficjalnymi dochodami wyniosła 1,6 mln hrywien.

Wnioski w sprawach urzędników zostały przesłane do Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej.

Afera korupcyjna. Dymisja Wiaczesława Szapowałowa i Wasyła Łozyńskiego

Jak informowaliśmy, zdymisjonowani zostali także wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow i wiceminister rozwoju terytorialnego i infrastruktury Wasyl Łozyński.

Departament Zamówień Publicznych MON Ukrainy miał zakontraktować dostawy żywności i usługi cateringowe dla żołnierzy po znacznie zawyżonych stawkach. Nie chodziło przy tym o zakupy dla walczących na pierwszej linii frontu, gdzie brakuje wielu produktów. Specjaliści od zamówień w resorcie Ołeksija Reznikowa nawet trzykrotnie przepłacali za żywność dla wojskowych z obwodów czerkaskiego, czernihowskiego, kijowskiego, połtawskiego, sumskiego i żytomierskiego, które to nie są obwodami znajdującymi się przy linii frontu.

Z kolei Łozyński jest oskarżony o przyjęcie łapówki w wysokości 400 tys. dolarów przy zakupie generatorów, a także o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, której celem była defraudacja publicznych środków.