Bardzo smutne wieści dla polskiego himalaizmu. Nie żyje Anna Czerwińska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. O śmierci poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. Czerwińska miała 73 lata.
Reklama.
Reklama.
Anna Czerwińska przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w 1969 roku
Pod koniec maja 2000 roku, jako druga Polka, stanęła na szczycie Mount Everest
Czerwińska była autorką wielu artykułów oraz książek o tematyce górskiej
Kolejna duża postać związana z himalaizmem wyruszyła w swoją ostatnią podróż. Anna Czerwińska urodziła się w Warszawie 10 lipca 1949 roku. Z wykształcenia była doktorem nauk farmaceutycznych. Swój wyuczony zawód porzuciła jednak na rzecz miłości do gór.
Początkowo Polka uprawiała głównie taternictwo. Z czasem Czerwińska rozpoczęła wyprawy po najwyższych szczytach świata. Z ośmiotysięczników zdobyła: Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II i Makalu.
W maju 2000 roku jako druga kobieta po Wandzie Rutkiewicz, stanęła na szczycie wcześniej wspomnianego Mount Everestu. Czerwińska zapisała się w historii, jako trzynasta osoba z Polski, która tego dokonała.
"Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Spoczywaj w spokoju Aniu!" – przekazano we wtorek w mediach społecznościowych.
Smutną informację można było odnaleźć na stronie Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Czerwińska była autorką wielu artykułów w prasie górskiej, a także kilkunastu książek o tej tematyce. Była członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.
Odeszła "Królowa Gór"
"Z wielkim smutkiem żegnamy Annę Czerwińską, wybitną polską alpinistkę i himalaistkę, uczestniczkę wielu wypraw w najwyższe góry świata. Anna Czerwińska była drugą polką w historii, która stanęła na szycie Mount Everest. Była zdobywczynią Korony Ziemi. Przez wiele lat była częstym gościem i prelegentem corocznie organizowanego przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Spoczywaj w pokoju." – czytamy na profilu warszawskiego Muzeum Sportu i Turystyki na Twitterze.
"Decyzję o tym, gdzie będzie się w przyszłości wspinać podjęła podczas samotnej wspinaczki w Tatrach Zachodnich w sierpniu 1969 r. Było to następnego dnia po powrocie z pierwszej, a zarazem ostatniej Jej akcji w jaskini (wyprawa Speleoklubu Warszawskiego do Jaskini Śnieżnej pod kierownictwem Jacka Bzowskiego i Janusza Onyszkiewicza). Odeszła wielka postać polskiego himalaizmu." – napisał jeden z internautów, żegnając zasłużoną himalaistkę.
"Zawsze trochę w cieniu, trochę na drugim planie, dla mnie Królowa Gór."; "Cudowna kobieta, Oaza spokoju, Skarbnica wiedzy o świecie i ludziach. Spoczywaj w pokoju."; "Bardzo ciekawe i inspirujące były spotkania z Panią Anią podczas festiwali górskich. Bardzo przykro." – można również przeczytać w komentarzach pod wpisem o śmierci Czerwińskiej.
Dziennikarz sportowy. Lubię papier, również ten wirtualny. Najbliżej mi do siatkówki oraz piłki nożnej. W dziennikarstwie najbardziej lubię to, że codziennie możesz na nowo pytać. Zarówno innych, jak i samego siebie.