Leonard Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. Popularny aktor na zawsze zapisał się w kulturowej świadomości Polaków swoimi niezapomnianymi rolami kinowymi i serialowymi. Przypominamy najważniejsze z nich.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
O śmierci Leonarda Pietraszaka poinformował w środę 1 lutego Związek Artystów Scen Polskich (ZASP). "Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak – wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym Artystą, ale przede wszystkim niezwykle dobrym Człowiekiem" – mogliśmy przeczytać na Facebooku.
86-letni aktor, który zmarł w Warszawie, nie spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w stolicy, ale na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy, swoim rodzinnym mieście. – Pietraszak był honorowym obywatelem Bydgoszczy i to tam odbędą się główne msze żałobne – powiedział w rozmowie z "Super Expressem" Krzysztof Szuster, prezes ZASP.
Kiedy pogrzeb Leonarda Pietraszaka? Szczegółów na razie nie podano. Wiadomo jednak, że przed uroczystościami w Bydgoszczy warszawiacy będą mogli pożegnać uwielbianego aktora w Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym.
Najważniejsze role Leonarda Pietraszaka
"Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych, za co publiczność Go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej" – pisał o Leonardzie Pietraszaku Związek Artystów Scen Polskich.
Aktor był mocno związany z teatrem, ale w swojej trwającej ponad pół wieku karierze stworzył też około 40 kreacji w kinie i telewizji. Oto najbardziej znane role Leonarda Pietraszaka na małym i dużym ekranie:
pułkownik Krzysztof Dowgird w serialu "Czarne chmury", główny bohater(1973-1974),
Karol Stelmach, przyjaciel inżyniera Stefana Karwowskiego, w serialu "Czterdziestolatek" (1974-1977) oraz jego kontynuacjach: filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" (1976) i serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993-1994),
pułkownik Wacław Wareda, przyjaciel Nikodema Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" (1980),
Gustaw Kramer, przeciwnik Henryka Kwinto w filmach: "Vabank" (1981) i "Vabank II, czyli riposta" (1984).
Leonard Pietraszak grał też w mniejszych i większych rolach w tak znanych tytułach, jak:
"Stawka większa niż życie" (1968)
"Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969)
"Perła w koronie" (1971)
"Daleko od szosy" (1976)
"Rodzina Połanieckich" (1978)
"Królowa Bona" (1980)
"Danton" (1982)
"Kronika wypadków miłosnych" (1985)
"Kingsajz" (1987)
"Złoto dezerterów" (1998)
"39 i pół" (2008-2009)
"Listy do M." (2011)
Leonard Pietraszak kochał teatr i Bydgoszcz
Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 w Bydgoszczy. W dzieciństwie mieszkał z rodziną przy ul. Gdańskiej. W tym mieście ukończył liceum i rozpoczynał swoją przygodę z aktorstwem, w nim też zostanie pochowany.
Początkowo Pietraszak chciał pójść w ślady brata i zostać bokserem. Trenował, ale po pierwszej przegranej walce porzucił sport. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, czyli słynnej łódzkiej "filmówki".Związał się z teatrem, który kochał największą zawodową miłością, a swój debiut sceniczny zaliczył w 1959 roku w wieku 23 lat.
Na początku kariery występował na deskach Teatru Dramatycznego w Poznaniu, w latach 60. był związany z Teatrem Polskim w Poznaniu. Potem współpracował z warszawskimi teatrami: w latach 1965-1971 grał w Teatrze Klasycznym, od sezonu 1971 do 1976 w Teatrze Komedii, a w latach 1977-2008 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza.
W 2012 roku Leonard Pietraszak odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ul. Długiej, a w 2018 r. odbierał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. – Jestem szczęśliwy, że tak pięknie państwo mnie przyjęliście. To jest niesamowite. Takie odznaczenie długiej mojej drogi życiowej i zawodowej to zaszczyt – mówił Pietraszak.
W 2000 roku Pietraszak został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a dziesięć lat później otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Z kolei w 2002 roku odcisnął swoją dłoń na słynnej Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Prywatnie aktor był dwukrotnie żonaty: z Hanną, z którą miał syna Mikołaja oraz aktorką Wandą Majerówną, z którą spędził wspólnie 50 lat.