Kawa czy herbata? Dietetyk wyjaśnia dlaczego warto pić oba napoje
Kawa czy herbata? Który napój jest zdrowszy? Jak tłumaczy w podcaście Zdrowie bez Cenzury Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny, kawa nie jest niezdrowym napojem, jak kiedyś sądzono. Kawa może być nawet lepsza od herbaty, bo ma trochę więcej kofeiny i może nam np. pomóc przetrwać ciężki dzień. Co prawda herbata również zawiera kofeinę ale w mniejszej ilości niż kawa.
Co takiego zawiera kawa, a czego nie ma herbata? Jak tłumaczy nasz gość, oba napoje zawierają podobne związki. Są to wszelkiego rodzaju związki antyoksydacyjne. W kawie też są różnego rodzaju związki oleiste, które możemy przefiltrować. To o tyle ważne, że związki oleiste mogą odrobinę podnosić poziom cholesterolu.
– Jeśli przefiltrujemy kawę, to zostaną na papierowym filtrze. Oczywiście nie każda kawa zawiera dużo tych związków, tu chodzi o ilość napoju - zwykłe espresso będzie ich miało bardzo mało i nie będą w takiej ilości wpływać na nas negatywnie – wyjaśnia specjalista.
Podkreśla, że kawa wpływa bardzo dobrze na pracę wątroby, a nawet chroni przed rakiem wątroby. Natomiast kofeina zawarta w kawie (w herbacie również), wbrew powszechnemu przekonaniu, nie pobudza, a działa tak, że nie pozwala nam się szybko zmęczyć.
W kawie i herbacie znajdziemy też różnego rodzaju związki garbnikowe, ściągające, które będą wpływały na gorsze wchłanianie przez przewód pokarmowy różnego rodzaju składników.
– Jednak np. wypłukiwanie magnezu przez kawę to mit. Kawa dostarczą magnezu, a wypłukuje go jak każdy napój. Ponieważ zawiera magnez, to wychodzimy tu na plus – wyjaśnia Kamil Paprotny.
Zarówno kawa, jak i mocna herbata nie będzie polecana przy niektórych chorobach wątroby, nerek, przewodu pokarmowego czy chorobach nowotworowych.