nt_logo

Zapadł ostateczny wyrok ws. zabójstwa znanego dziennikarza. SN odrzucił kasację Ziobry

Natalia Kamińska

08 lutego 2023, 17:24 · 2 minuty czytania
Znany dziennikarz prasowy i telewizyjny Krzysztof Leski został zamordowany w noc sylwestrową 2019 roku. Zapadł właśnie ostateczny wyrok w tej sprawie. Łukasz B. został skazany na 25 lat więzienia. Prokurator generalny uważał, że kara jest za niska.


Zapadł ostateczny wyrok ws. zabójstwa znanego dziennikarza. SN odrzucił kasację Ziobry

Natalia Kamińska
08 lutego 2023, 17:24 • 1 minuta czytania
Znany dziennikarz prasowy i telewizyjny Krzysztof Leski został zamordowany w noc sylwestrową 2019 roku. Zapadł właśnie ostateczny wyrok w tej sprawie. Łukasz B. został skazany na 25 lat więzienia. Prokurator generalny uważał, że kara jest za niska.
Zamordowany dziennikarz Krzysztof Leski. Fot. Jan Bielecki/East News
  • Warszawski sąd okręgowy skazał Łukasza B. w kwietniu 2021 roku na 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo Krzysztofa Leskiego
  • Sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok, ale prokurator generalny Zbigniew Ziobro złożył kasację do SN. Sąd Najwyższy w środę ją odrzucił

Sąd Najwyższy oddalił kasację Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie zabójstwa Krzysztofa Leskiego. Uważał on, że kara jest zbyt łagodna. Łukasz B. został skazany na 25 lat więzienia.

– W tej sprawie wiemy właściwie tyle, ile powiedział nam i wyjaśnił skazany. On także ujawnił to zdarzenie, oddał się w ręce organów ścigania, nie będąc w tym czasie ścigany, i wskazał na to, że jest sprawcą zabójstwa w Warszawie, które w tym czasie nie było jeszcze ujawnione – mówił w środę sędzia SN Jerzy Grubba, cytowany przez portal Wirtualne Media.

SN najwyższy oddala kasację Ziobry ws. Leskiego

Sędzia przekonywał, że SN nie dostrzegł w tej sprawie naruszenia prawa w postaci rażąco niskiej kary. – Nie jest to kwestia rażącego naruszenia prawa, tylko swobody kreowania wymiaru kary, które jest dana sądom instancyjnym, a nie SN – poinformował i oddalił kasację Zbigniewa Ziobry.

Warszawski sąd okręgowy skazał Łukasza B. w kwietniu 2021 roku na 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo i kradzież. Sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok, ale prokurator generalny złożył kasację do SN.

Skazany 34-latek mieszkał w mieszkaniu należącym do Krzysztofa Leskiego. Mężczyźni znali się od jesieni 2019 roku. Ciało Leskiego znaleziono w mieszkaniu na Woli w Warszawie. Leski na kilka godzin przed śmiercią dzielił się jeszcze z czytelnikami planami na przyszłość.

"Na razie przygniata mnie nieustający strajk software’u. Nie sądziłem, że tego typu problemy mogą tak znacząco wpływać na nastrój. Kot też ma zły czas – wciąż domaga się wypuszczenia na klatkę schodową, by szukać kotów, które poznał, gdy byłem w szpitalu. Być może przestanie być samotny już w przyszłym tygodniu – formalności bliskie dopełnienia. Jaki był Twój 2019? Nie wiem. Życzę Tobie i sobie, by był wspaniały" – pisał 31 grudnia.

Życiorys zamordowanego dziennikarza

Urodził się w 1959 roku. Karierę dziennikarską rozpoczął w latach 80. jako publicysta prasy wydawanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego NZS na PW. Potem będąc reporterem Agencji Solidarność relacjonował obrady Krajowej Komisji Porozumiewawczej i jej prezydium.

W latach 1989–1991 był reporterem i korespondentem "Gazety Wyborczej". Od 1990 do 2001 współpracował z TVP, gdzie prowadził szereg programów, m.in. Tylko w jedynce, Spięcie, Klub Dwójki i Wiadomości. W Programie Trzecim Polskiego Radia od 1991 do 1998 był stałym komentatorem wydarzeń politycznych. Od 1991 pracował też jako korespondent "The Daily Telegraph" i BBC World Service. Był też aktywny na Twitterze. Tworzył "kronikę propagandy" TVP i analizował wydania "Wiadomości".

Krzysztof Leski był synem Kazimierza Leskiego, pseudonim "Bradl", żołnierza AK i uczestnika Powstania Warszawskiego.