Jest już dostępna najnowsza, 16-dniowa długoterminowa prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego z TVN Meteo. Obecnie chłodne powietrze jest odpychane na wschód przez wyż, który rządzi europejską pogodą. Chłodne masy przenoszą się zaś nad Bałkany i Włochy. W tym samym czasie atlantyckie ciepło wędruje na północ i do centrum kontynentu. Najbliższe dni to ciepłe powietrze jak na luty. W zachodniej Polsce będzie 10-11 stopni Celsjusza. Na wschodzie będzie nieco chłodniej, ale także ciepło. Termometry powinny pokazać 5 stopni.
Kolejny tydzień lutego, a także końcówka miesiąca również zapowiada się bardzo ciepło. Będzie wtedy 2-10 stopni, a mróz i to niewielki może się pojawić najwyżej nocami.
Te informacje potwierdza też inna prognoza, o której informowaliśmy już w naTemat. Od niedzieli następuje zdecydowana zmiana w pogodzie. W dużej części kraju ma nastąpić spore ocieplenie. Ale nie wszędzie. Instytut przygotował też wstępną eksperymentalną prognozę pogody na wiosnę 2023. Temperatura będzie już znacznie wyższa niż ostatnio. W poniedziałek ma być 4-10 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura powinna być nawet wyższa – około 12 stopni Celsjusza. W nocy lokalnie mogą jednak pojawić się przymrozki. Jak przewiduje Tomasz Wasilewski, na wschodzie na początku tygodnia ma być jednak nieco chłodniej. Typowo wiosenna aura będzie na zachodzie Polski. – Stąd będzie wynikać też spora różnica temperatury pomiędzy zachodem a wschodem naszego kraju. Zachód może być wiosenny w przyszłym tygodniu z temperaturą do 12 stopni, natomiast na wschodzie będzie trochę chłodniej – przekazał synoptyk TVN Meteo.
IMGW przygotował wstępną, eksperymentalną prognozę pogody na wiosnę 2023. W marcu ma być pod względem temperatury tak jak w czasie normy wieloletniej. Podobnie ma być z sumą opadów. Będzie zbliżona do tej z lat 1999-2020. Kwiecień 2023 zapowiada się nieco inaczej. Temperatura będzie co prawda podobna jak w zakresie normy wieloletniej z lat 1999-2020. Opady mają być jednak większe, niż wskazuje norma.
Przewidywania na maj 2023 są podobne jak na marzec. Zarówno średnia temperatura, jak i suma opadów będzie zbliżona do normy wieloletniej dla tego miesiąca z lat 1999-2020. Za to w czerwcu 2023 temperatura będzie wyższa, niż na to wskazuje norma wieloletnia. Opady będą zaś zbliżone do średnich wielkości.