Szukasz niezawodnego i łatwego przepisu na puszysty biszkopt? Cukiernik Bartek Boratyn ze "Słodkiej Tuby" przedstawił przepis, który wyjdzie każdemu. Potrzebujesz do niego tylko trzech składników.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Biszkopt to podstawa do tortów czy ciast sezonowych. Jeśli chcesz, aby wyrósł naprawdę wysoki i wyszedł puszysty, jesteś w idealnym miejscu. Bartek Boratyn z youtubowego kanału "Słodka Tuba" przedstawił najłatwiejszy sposób przygotowania biszkoptu. Oto on.
Przepis na biszkopt
Do wykonania tego przepisu będziemy potrzebować tylko trzech składników, które zazwyczaj mamy w kuchni.
Przygotowanie foremki okrągłej (tortownicy) – specjalny trik na to, aby biszkopt urósł wysoki:
Na spód foremki połóż papier i zatrzaśnij go, zamykając ranty.
Kolejny kawałek papieru podziel na pół i przedrzyj. Wstaw do foremki (wizualizacja poniżej)
Do tak przygotowanej foremki wlejemy ciasto. Dzięki temu będzie ono mogło spokojnie rosnąć po ściankach z papieru. Jest to tzw. przedłużenie formy.
Sposób przygotowania biszkoptu:
1. Nastaw piekarnik na 170 stopni z termoobiegiem.
2. Do miski wbij całe jajka.
[PAMIĘTAJ: najlepsze będą te w temperaturze pokojowej, ponieważ wtedy szybciej się ubiją].
Dodaj odmierzony cukier. Ubijaj na średnich obrotach miksera. Masa po ubiciu powinna być puszysta.
3. Odmierzoną mąkę wsyp na trzy razy. Przed każdym kolejnym dosypaniem dokładnie wymieszaj z resztą masy.
[WAŻNE: Nie używamy do tego miksera, najlepiej łopatkę sylikonową lub zwykłą łyżkę.]
Mieszaj do samego spodu delikatnym, ale pewnym ruchem, obracając miskę i wyciągając łopatką to, co na spodzie. Rób to delikatnie, aby ciasto nie zrobiło się płynne.
4. Przygotowaną masę przełóż do foremki.
– Ciasto jest praktycznie w całej foremce, gdyby nie przedłużenie, masa szybko by wyleciała, a tak będzie się pięknie pięła do góry – zwraca uwagę wykonawca, Bartek Boratyn.
5. Wstaw do piekarnika na około 30/40 minut.
[WARTO: Sprawdź po ok. 20 minutach, jak się piecze.]
– Ten biszkopt po ostudzeniu możecie wykorzystać do każdego rodzaju ciasta. Możecie przełożyć go i wyjdzie piękny wysoki tort, możecie zrobić z niego genialną wuzetkę – ale biszkopt musi być wtedy czekoladowy – albo po prostu ciasto z owocami, wtedy przełóżcie lekkim kremem z mascarpone, dodajcie świeże owoce i gotowe – podpowiada cukiernik.
Trik: Co zrobić, aby biszkopt był równy na górze? Należy po upieczeniu, gdy jest jeszcze ciepły, obrócić go górą do dołu. W takim położeniu zostawić do wystudzenia.
Dodajmy, że istnieją dwa rodzaje przepisów na biszkopt. Jeden – tortowy, a drugi taki mniej stabilny, ale łatwiejszy, który możemy użyć w ciastach sezonowych. Sprawa polega na tym, że ten łatwiejszy to połączenie całych jajek z cukrem, ubicie ich i połączenie z mąką (przepis przedstawiony powyżej - przyp. red.), a ten biszkopt bardziej stabilny przygotowuje się tak, że osobno ubija się białka z cukrem, a następnie dodaje się żółtka. Sposób przygotowania tego drugiego znajdziecie tutaj.
Wykonawcą przepisu jest Bartek Boratyn, który niedawno dołączył do "Tuby Smaku". Będzie przygotowywał słodkości. Ma swoje dwie autorskie pracownie cukiernicze w Warszawie oraz od czasu do czasu występuje w programie śniadaniowym "Dzień dobry TVN".
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.