Streetartowe podsumowanie dekady

Praca Krika z kolekcji Vlepvnetu
Praca Krika z kolekcji Vlepvnetu fot: mat. prasowe
Fundacja Vlep[v]net świętuje 10. urodziny. Z tej okazji w prowadzonym przez grupę autorskim domu kultury V9 w Warszawie odbędzie się wielka wystawa podsumowująca 10 lat pracy aktywistów i artystów zajmujących się sztuką ulicy. Wernisaż już jutro!


Nie wiadomo dokładnie kiedy powstał, bo narodził się w niezobowiązującej atmosferze miejskiego nomadyzmu. Krążąc po ulicach, pustostanach, kawiarniach, pstrykając fotki, vlepiając i śmiecąc po katach – grupa wolnych elektronów zaczęła grawitować stopniowo w stronę wspólnego różowego jądra. W każdym razie w 2003 roku internetowy magazyn Vlepvnet dumnie donosił już o pierwszych podrygach streetartu w Polsce – opowiadają o swoich początkach panowie z Vlepvnetu.Trudno powiedzieć, czy przez 10 lat intensywnego ewoluowania Vlepvnet więcej zniszczył, czy stworzył. Na pewno zawsze balansował na krawędzi kreacji i destrukcji. Jednak ich wkład w rozwój sztuki ulicy w Polsce i przedstawianie jej najrozmaitszych przejawów, trudno przecenić. To oni stworzyli pierwszy w Polsce internetowy magazyn poświęcony sztuce ulicy, zorganizowali pierwszą w historii polskiej sztuki przekrojową wystawę artystów ulicznych (Laktacje Nieholenderskie, 2005), przygotowali wydawany w formie pdf-a magazyn „Made in Street”, uruchomili telewizję streetartową, założyli pierwszą na lokalnej scenie galerię sztuki ulicy (Viuro, działające w latach 2008-2010). Obecnie ekipa Vlepvnetu kieruje autorskim domem kultury V9.To właśnie tutaj organizuje wystawy, warsztaty, spotkanie i dyskusje. Także tutaj pokazana zostanie wystawa podsumowująca 10 lat działalności grupy. Prace pokażą ewolucję myślenia o streetarcie - od bezkrytycznego entuzjazmu dla wszelkich form artystycznej aktywności w przestrzeni publicznej do postawy bardziej krytycznej: dziś Vlepvnet stawia pytania o mechanizmy i splątaną sieć zależności między sferą kultury niezależnej, a sferą państwową i prywatną.


Vlep[v]net zaprasza na swoje urodziny:

Zapraszamy na wesołą imprezę i celebrację naszych aluminiowych godów. Po 10 latach syzyfowego pchania pod górę głazu sztuki ulicznej należy nam się jeden dzień wolnego! Będzie muzykowanie, i beztroska konsumpcja, ale znajdzie się też chwila na melancholijną retrospekcję i zadumę nad mijającą bezpowrotnie młodością. A więc i zabawa i wystawa…Podczas wystawy zaprezentowane zostaną najciekawsze prace z kolekcji gromadzonej od początku istnienia grupy. Każdy rok z vlepvnetowej dekady będzie reprezentowany przez jedną pracę z tego okresu.

2003 Anonim
2004 2sh
2005 M-City
2006 Massmix
2007 Czentrifuga
2008 Zbiok
2009 Bohomaz
2010 Anonim
2011 Brems
2012 Eltono

Wernisaż wystawy 17 stycznia o godz. 20 w V9 na ul. Hożej 9 w Warszawie.
Wystawa potrwa do 17 lutego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
DADHERO.PL 0 0"Dziwne spojrzenia, złośliwe komentarze..." Tak wygląda życie ojców samotnie wychowujących dzieci
STYL ŻYCIA 0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
Cartoon Network 0 0Ktoś dokucza twojemu dziecku? Ten poradnik podpowie ci, jak poradzić sobie z tym problemem
0 0Nauczyciel krytykuje system oceniania. Domaga się zmian w szkołach
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Najmłodsza miliarderka się bogaci. Poruszenie w świecie mody
WYWIAD 0 0"Żenujące". Były sołtys Rytla nie ukrywa, co myśli o reportażu Superwizjera o Beacie Szydło
0 0Wyrok za niski? Wnuk Wałęsy do więzienia może trafić na dłużej